Ginie pierwszy wałbrzyski dworzec!

dworzecginie

dworzecginieNa naszych oczach w centrum Wałbrzycha popada w ruinę zabytek. I to jaki! Chodzi o budynek pierwszego wałbrzyskiego dworca kolejowego przy ul. Nowy Świat 5 b.

Na naszych oczach w centrum Wałbrzycha popada w ruinę zabytek. I to jaki! Chodzi o budynek pierwszego wałbrzyskiego dworca kolejowego przy ul. Nowy Świat 5 b. dworzecginie

To historycznie najstarszy wałbrzyski dworzec kolejowy, powstały 1853 roku. Przez długie lata służył ludziom jako stacja Wałbrzych Towarowy leżąca na linii kolejowej Jaworzyna Śląska – Wałbrzych Miasto – Kopalnia Victoria. O tym, jak gmach ten wyglądał w latach swej największej świetności można się przekonać z fotografii zamieszczonej na stronie www.wroclaw.hydral.com – wpisując hasło – pierwszy dworzec w Wałbrzychu. Czy ten zabytkowy budynek podzieli los wałbrzyskich łazienek przy ulicy Pocztowej na Starym Zdroju, które przed kilkoma laty wyburzono? I czy ktoś się pochyli się nad jego dramatem i znajdzie się sposób na uratowanie tego starego zabytkowego dworca? To pytanie które kierujemy do władz miasta.

Jedna z uznanych polskich artystek malarek – Bożena Biskupska na jego widok aż wykrzyknęła, że gmach ten znakomicie nadawałby się na przykład na galerię sztuki. Jego atutem jest niewątpliwie też doskonałe położenie – w bliskim sąsiedztwie odremontowanego teatru dramatycznego.

Fot. Ryszard Wyszyński 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *