Gdzie się podziała świdnicka uczelnia?

Budynek przy ul. Kliczkowskiej w Świdnicy, w którym do niedawna mieściła się Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna, został wystawiony na sprzedaż, a ławy studenckie świecą pustkami. Co się stało z jedną z nielicznych wyższych uczelni w Świdnicy?

Budynek przy ul. Kliczkowskiej w Świdnicy, w którym do niedawna mieściła się Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna, został wystawiony na sprzedaż, a ławy studenckie świecą pustkami. Co się stało z jedną z nielicznych wyższych uczelni w Świdnicy?

 

Choć mało brakowało, na szczęście WST-E nie zniknęła z edukacyjnej mapy miasta. Jej los zagrożony był z powodu wysokich kosztów utrzymania, a jak wiadomo młodzi mieszkańcy, wolą naukę kontynuować raczej w większych miejscowościach, takich jak Wrocław czy Wałbrzych. Budynek przy ul. Kliczkowskiej 34 był dzierżawiony przez szkołę od momentu jej powstania, czyli od 2001 r. do 5 lutego 2015 r.. Niedawno nieruchomość wpisaną na listę gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków, wystawiono na sprzedaż. Wyceniono ją na blisko 2,5 mln zł.

Uczelnia nie była zainteresowana przedłużeniem umowy dzierżawy ani kupnem budynku, stąd decyzja o sprzedaży obiektu – przybliża Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy, dodając, że szczegóły oferty dostępne są w referacie prywatyzacji mienia i nadzoru mieniem komunalnym.

To, że budynek jest na sprzedaż, nie oznacza jednak, że uczelnia zakończyła swoją działalność, bo jedynie zmieniła adres. Jej nowa siedziba mieści się przy ul. Saperów 27a w gmachu gimnazjum nr 3.

Pomieszczenia przy ul. Kliczkowskiej 34 były zbyt duże w stosunku do liczby naszych studentów. Nie wykorzystywaliśmy tej przestrzeni, a musieliśmy za nią płacić, a do tego dochodziły spore koszty ogrzewania i wysoki czynsz. Zgłosiliśmy się z tym problemem do poprzedniej władzy, obecna poszła nam na rękę i wskazała nam możliwości wyjścia z sytuacji. Mieliśmy do wyboru: znaleźć sublokatora, albo skorzystać z pomieszczeń w gimnazjum nr 3 – przybliża Tadeusz Jeleniewski, rektor uczelni. – Przenieśliśmy się na ul. Saperów, gdzie mamy lepsze warunki i cały parter do dyspozycji. Studenci i wykładowcy sobie chwalą tę zmianę, która nastąpiła z pożytkiem finansowym – dodaje.

Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Świdnicy kształci 200 studentów w trybie zaocznym. Zajęcia odbywają się w piątki, ale głównie w soboty i niedziele. Nabór na studia rusza we wrześniu, jeśli zbierze się grupa 15-20 chętnych osób, istnieje też możliwość studiowania w systemie dziennym (stacjonarnym).

 

Marlena Mech

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *