Galeria Silesiana: sklepy, kino, lodowisko

ddzgaleria

ddzgaleriaDzierżoniów.Centrum handlowe na terenie byłych zakładów Silesiana w Dzierżoniowie ma szansę powstać najwcześniej w 2013 roku. Jesteśmy w fazie projektowania, pozwolenie na budowę otrzymamy prawdopodobnie w marcu lub w kwietniu – informuje właściciel nieruchomości Sławomir Kuran, przedsiębiorca z Żyrardowa.

Centrum handlowe na terenie byłych zakładów Silesiana w Dzierżoniowie ma szansę powstać najwcześniej w 2013 roku.

– Jesteśmy w fazie projektowania, pozwolenie na budowę otrzymamy prawdopodobnie w marcu lub w kwietniu – informuje właściciel nieruchomości Sławomir Kuran, przedsiębiorca z Żyrardowa.ddzgaleria

Obiekt handlowo-usługowy ma mieć 18 tys. m2 powierzchni. Według zapewnień inwestora, w galerii oprócz sklepów z różnym asortymentem (75% stanowić mają tzw. sieciówki, reszta pod wynajem dla lokalnych kupców) w obiekcie znajdzie się także market spożywczy o powierzchni 1200 m2, lodowisko, centrum sportowe, kino oraz część gastronomiczna.
Zamiast do Wrocławia czy Wałbrzycha – zakupy w Dzierżoniowie
Inwestor liczy na mieszkańców powiatu, którzy jeżdżą na zakupy i do kina do galerii wrocławskich i wałbrzyskiej. Powstającej właśnie galerii w Świdnicy nie odbiera jako źródła odpływu potencjalnych klientów.
– Zamiast jeździć 60 km do Wrocławia czy do Wałbrzycha, mieszkańcy będą mieli sklepy i kino na miejscu. Podobnie lodowisko, teraz najbliższe w Świdnicy, oddalone o 20 km – szacuje Kuran.
Choć przedstawiano różne koncepcje nazwy przyszłego centrum handlowego, ostatecznie ma ono nosić nazwę Galeria Silesiana.
– Pod wpływem mieszkańców prosił o to burmistrz Dzierżoniowa, na pamiątkę zakładu, który tam kiedyś funkcjonował – przyznaje Kuran. Początkowo inwestor planował wyburzenie części biurowca przy ul. Batalionów Chłopskich, teraz się zastanawia nad ewentualnym jego zagospodarowaniem.
Podobną inwestycję, jak ta planowana w Dzierżoniowie, przedsiębiorca zrealizował już w 50-tysięcznych Puławach. To Galeria Zielona – trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej ponad 10 tys. m2 z 60 punktami handlowo-usługowymi oraz Starą Garbarnię w Żyrardowie o powierzchni 7 tys. m2.
Galeria nie może funkcjonować bez ronda

Jednak oddanie do użytku galerii Silesiana, jak wynika z zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego, uzależnione jest od wybudowania ronda na skrzyżowaniu ul. Batalionów Chłopskich i Kopernika. Pierwotnie wjazd na teren galerii miał być od strony klubu HiLife!, poźniej ze względu na kwestie własności działek i konieczności odkupowania ich od prywatnych właścicieli inwestor rozważał, by wykorzystać obecny wjazd – pomiędzy biurowcem, a budynkiem mieszkalnym przy ul. Batalionów Chłopskich. Na to nie zgadza się miasto.

– W tej okolicy panuje spory ruch samochodów. Galeria spowoduje jego natężenie, brak ronda uniemożliwiłby prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego istniejący wjazd może być wjazdem dla zaopatrzenia, natomiast klienci centrum handlowego będą do niego wjeżdżać z ronda – podkreśla Wanda Ostrowska, wiceburmistrz Dzierżoniowa. Kiedy powstanie rondo? Najprawdopodobniej w 2013 roku. – Dokumentacja jest w jeszcze w opracowaniu, ponieważ gazownia nie zgodziła się, aby rondo przebiegało po jej sieciach, w związku z czym trzeba te sieci przełożyć. Nasz projektant przewiduje, że uzyska wszystkie zezwolenia i pozwolenie na budowę w połowie tego roku. W przyszłym roku może rozpocząć się budowa.

Nowe rozwiązanie komunikacyjne ma być finansowane przez miasto, DSDiK – zarządcę drogi oraz właścicieli okolicznych nieruchomości – klub HiLife!, Sławomira Kurana i poznańską firmę Koncept SA, która zagospodarowuje teren po byłym dworcu PKS (powstał tam już market sieci Netto).
W tym roku rozpocznie się remont ul. Wrocławskiej od wjazdu do miasta aż do skrzyżowania ul. Bielawskiej z ul. Piastowską. Tam wrocławska firma D-K, właściciel nieruchomości naprzeciwko ZMB-u, gdzie powstanie sklep Aldi, wybuduje rondo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *