Festiwalu SPEKTRUM ciąg dalszy (FOTO)

Świdnica już drugi dzień z rzędu jest filmową stolicą regionu. Wszystko za sprawą festiwalu filmowego SPEKTRUM, na którym można zobaczyć najważniejsze tegoroczne dzieła światowego kina.

II Festiwal Spektrum - fot. Artur Ciachowski (41)

Pierwszym punktem w czwartkowym programie Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM był pokaz filmu „Generał Nil”. Była to propozycja skierowana do seniorów, którzy mieli bezpłatny wstęp na obraz Ryszarda Bugajskiego. Później, o godz. 17:00, odbyło się performatywne czytanie scenariusza stworzonego wspólnie przez Olgę Tokarczuk i Agnieszkę Holland do filmu „Pokot”. Film nie jest co prawda jeszcze skończony, ale Świdniczanie mieli okazję zapoznać się z jego tekstową odsłoną jako pierwsi. Czytanie wyreżyserowała znana wrocławska reżyserka teatralna Martyna Majewska, która została nominowana w tym roku do nagrody Gazety Wyborczej „Warto” w kategorii Teatr.

Na sam koniec zostały wyświetlone dwa filmy konkursowe. Pierwszym z nich był łotewski obraz „Marzenia” w reżyserii Renarsa Vimby, który zdobył nagrodę 2016 MFF Berlinale (Nagroda Jury Młodych Generacji 14plus – najlepszy film pełnometrażowy). Przed projekcją znany krytyk filmowy Piotr Czerkawski przybliżył publiczności historię kina łotewskiego i jego współczesne oblicze. Później w Świdnickim Ośrodku Kultury poleciał głośny i kontrowersyjny „Plac Zabaw” wyreżyserowany przez Bartosza M. Kowalskiego. Opowiadający o przemocy wśród dzieci film podzielił polską publiczność, ale i tak dzieło Kowalskiego zdobyło nagrodę na Festiwalu w Gdyni (Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film i Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Znalazł się też w programie 64. Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Po filmie reżyser spotkał się z publicznością i przeprowadził się z nią ciekawą i rzeczową dyskusję. Świdniczanie chętnie wzięli w niej udział ponieważ część filmu była kręcona w ich mieście. Kowalski spytany o to dlaczego zdecydował się kręcić zdjęcia właśnie tutaj, odpowiedział – Na początku mieliśmy taki pomysł, żeby akcja filmu działa się w nieokreślonym miasteczku, które trudno będzie widzom zidentyfikować. Nasz scenograf Marek Warszewski jest z Wrocławia i zna doskonale Dolny Śląsk, ma go dobrze zdokumentowany. Podesłał nam kilka propozycji, gdzie moglibyśmy kręcić i była tam m.in. Świdnica, na którą się zdecydowaliśmy.

fot. Artur Ciachowski

Program na kolejne dni festiwalu prezentuje się następująco:

11 listopada (piątek)

12:00-16:00 Warsztaty creative writing | ul. DŁUGA 33
13:00 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, Blok I: „Niestrudzeni wędrowcy”, „Szczękościsk”, „Adaptacja”, „Świetne wieści” + spotkanie
16:00 KONKURS: „Ederly”, reż. Piotr Dumała, 87′ + spotkanie
18:30 Wernisaż wystawy „Wszystkie kolory Kieślowskiego”
19:00 KONKURS: „Jak Bóg da”, reż. Edoardo Falcone, 87′
21:00 KONKURS: „Toni Erdmann”, reż. Maren Ade, 162′

12 listopada (sobota)

11:45 Wykład T. Lubelski + „Nieciekawa historia”
12:00-16:00 Warsztaty creative writing

13:30- 17:30 Warsztaty wideorecenzji

14:00 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, Blok II: „Czarnowidzka”, „Ciepło-zimno”, „Romantik”, „Hycel” + spotkanie

17:00 KONKURS: „Las, 4. Rano”

18:30 Wernisaż wystawy „reKONSTRUKCJA”

19:00 KONKURS: „Rara”+ dyskusja

21:30 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: , Blok III: „Konstruktor”, „Lokatorki”, „NDR” + spotkanie

22:30Wszystkie stany brzmienia

13 listopada (niedziela)

10:00 Poranek rodzinny: „Za niebieskimi drzwiami”
11:45 Wykład 48 HFP + prezentacja filmów
12:30 Wykład Laura Pawela
13:15 KONKURS: „Egzamin”
15:30 „Moje córki krowy”
18:00 Wręczenie nagród + „Nikt nie woła”+ spotkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *