Festiwal pod naszym patronatem (PROGRAM)

Kilkadziesiąt pokazów filmowych, dyskusje, debaty, a nawet wystawa fotografii. Przed nami 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Na filmową podróż z dokumentem zaprasza redakcja „Wiadomości Świdnickich” jako patronat medialny wydarzenia.

Pod hasłem „Inni”

Od początku promujemy Festiwal „Okiem Młodych”, bo to impreza darmowa, otwarta w całości dla mieszkańców. By obejrzeć dobre dokumenty, nie trzeba stać w kolejce po bilety, nie trzeba rezerwować karnetów. Z roku na rok Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy rośnie w siłę i od kilku lat zyskał nawet rangę „międzynarodowego”. Zwykle trwa około tygodnia, najczęściej pięć lub siedem dni. Jak zawsze jest sporo nowości i hasło przewodnie.

Tym razem wydarzeniu przyświeca temat „Inni”. – Motyw przewodni Festiwalu poprzez filmy, spotkania, dyskusje i wydarzenia towarzyszące pokaże, że inność i odmienność dotyczą wielu sfer życia – a poczucie wyobcowania i zagubienia w rzeczywistości towarzyszy nam na każdym jego etapie. Nie musimy wyraźnie odróżniać się od większości, by czasem czuć się odmieńcami. Podczas „Okiem Młodych” chcemy przekonywać, że różnimy się, co jest fascynujące – inne jest po prostu piękne – wyjaśnia Patrycja Strzyżewska, rzeczniczka prasowa Festiwalu.

Na otwarcie „Obcy w raju”

Film otwarcia również jest utrzymany w temacie inności i tolerancji. Tegoroczną edycję rozpocznie projekcja „Obcy w raju”, którego reżyserem jest Guido Hendrikx. Jak czytamy w materiałach prasowych, dokument porusza trudny temat opartej o władzę relacji między imigrantami a nauczycielem wprowadzającym ich w proces asymilacji. Reżyser obnaża na ekranie społecznie zaangażowaną sztukę i zadaje pytanie, czy nie okazuje się ona często zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów.

W sekcji „Inni” widzowie zobaczą, poza filmem otwarcia, jeszcze siedem tytułów. Wśród nich znalazły się m.in. dwa obrazy wyreżyserowane przez Grzegorza Brzozowskiego: „Obcy na mojej kanapie” opowiadający o wielkim mieście z perspektywy couchsurferów, poszukujących ucieczki od samotności oraz „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” o przekleństwach i błogosławieństwach zjednoczonej Europy w odniesieniu do relacji międzyludzkich.

Wszystkie tytuły wymienione są w programie poniżej.

Wydarzenia towarzyszące

„Okiem Młodych” to nie tylko dokumenty. Z tegorocznych nowości będzie Żywa Biblioteka, której ideę opisujemy w osobnych artykułach. Nadmieńmy, że chodzi głównie o propagowanie postawy tolerancji wobec różnorodności, kultury wzajemnego szacunku i dialogu.

20 kwietnia w Galerii Fotografii w Rynku odbędzie się wernisaż prac Krzysztofa Orłowskiego, fotografa działającego zgodnie z mottem „Nie trzymaj zdjęć w szufladzie”, zainteresowanego człowiekiem i jego otoczeniem. Jego projekt „End of the Road: nawiązuje oczywiście do hasła tegorocznej edycji Festiwalu, jakim są: „Inni”. – Tytuł ten można odczytać jako odcięcie, dotarcie do końca drogi, świata, gdzie toczy się życie zamkniętej społeczności. Bohaterowie zdjęć pozostają anonimowi, ich historia nie zostaje nam opowiedziana – dodaje rzeczniczka.

Festiwal rozpocznie się w środę 18 kwietnia, a zakończy w niedzielę 22 kwietnia. Szczegóły w programie.

Beata Figurna-Garbiec

*Artykuł ukazał się w bieżącym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

PROGRAM:

18 – 22 kwietnia 2018 Świdnica

Na wszystkie pokazy i wydarzenia wstęp wolny

Dzień 1 – Środa – 18 kwietnia

18:00-19:30

Otwarcie: „Obcy w raju”, reż. Guido Hendrikx *

19:30-20:30

+ debata „Obcy a sprawa polska” z udziałem prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej, Tomasza Bilickiego, Macieja Mandelta, Natalii Nikolskiej (prowadzenie: Michał Syska)

Dzień 2 – Czwartek – 19 kwietnia

09:00-15:00

Żywa Biblioteka w Świdnicy (dla szkół) + Pokaz dla szkół „Obcy na mojej kanapie”, reż. Grzegorz Brzozowski

17:00-19:00

Żywa Biblioteka w Świdnicy

18:00-19:45

Konkurs Młodzieżowy + spotkanie z twórcami

20:00 – 22:00

Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie”; „Obcy na mojej kanapie”, reż. Grzegorz Brzozowski + spotkanie (prowadzenie: Anna Bielak)

Dzień 3 – Piątek – 20 kwietnia

12:30-14:30

Sekcja „Młodzi Duchem”: „Człowiek” (prelekcja: Lech Moliński)

17:00-18:00

Wernisaż wystawy fotografii Krzyśka Orłowskiego „End of the Road” (kurator: Janusz Dąbkiewicz) | GALERIA FOTOGRAFII

18:00-20:15

Wręczenie nagród w Konkursie Młodzieżowym + Blok I: Konkurs Główny („Wycinka”, reż. Z. Grajcewicz; „Nudar”, reż. R. Beiruty; „Kwiat tysiąca barw”, reż. K.V. Guadarrama; „Jak zostać papieżem”, reż. J. Mytnik) + spotkanie z twórcami (prowadzenie: Lech Moliński)

20:30-22:30

Komunia”, reż. Anna Zamecka + spotkanie (prowadzenie: Jan Pelczar)

Dzień 4 – Sobota – 21 kwietnia

10:00-11:30

Wręczenie nagród w Areszcie Śledczym (prowadzenie: Lech Moliński) | ARESZT ŚLEDCZY**

12:00-13:30

Debata: „Inny niż wszystkie? O odrębności polskiego filmu dokumentalnego”. Prowadzenie: Anna Bielak: goście: Karol Piekarczyk, Piotr Pławuszewski, Petr Vlček, Tomasz Wolski, Anna Zamecka | GALERIA FOTOGRAFII

14:00-15:30

Wykład: „Jak daleko sięga prawda kina dokumentalnego? – wokół „Nie wiem” Krzysztofa Kieślowskiego (prowadzenie: Urszula Tes) | GALERIA FOTOGRAFII

14:30-15:45

WRO on Tour #17 – projekcja & dyskusja (opracowanie: Magdalena Kreis)

15:30-16:30

Spotkanie z Krzyśkiem Orłowskim (prowadzenie: Maciek Przestalski) | GALERIA FOTOGRAFII

16:00-18:15

Blok II: Konkurs Główny („The Good Education”, reż. G. Yu; „Ataman”, reż. S. Karabaeva; „Tort”, reż. M. Goździk; „Między nami”, reż. M. Miller) + spotkanie (prowadzenie: Lech Moliński)

18:30-20:45

Blok III: Konkurs Główny („Świat Marysi”, reż. K. E. Żak; „Klimat i wanilia”, reż. B. Kowalczyk; „Pierwszy owoc”, reż. A. Abou-Hilal; „Spielfeld”, reż. K. Schranz & C. Spreitzenbart; „Berta”, reż. J. Dommer) + spotkanie (prowadzenie: Lech Moliński)

21:00-22:30

Desert Coffee”, reż. Mikael Lypinski + spotkanie (prowadzenie: Anna Bielak)

Dzień 5 – Niedziela – 22 kwietnia

11:00-12:00

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem (prowadzenie: Jan Pelczar)

12:30-14:50

Bałagan”, reż. Andres Veiel + spotkanie z operatorem filmu Hansem Rombachem (prowadzenie: Jan Kozub)

15:00-17:00

Nie jestem Twoim murzynem”, reż. Raoul Peck (prelekcja: Lech Moliński)

17:30-20:00

Wręczenie nagród + „Festiwal”, reż. Tomasz Wolski, Anna Gawlita + spotkanie z twórcami (prowadzenie: Lech Moliński)

* jeśli nie zaznaczono inaczej, wydarzenia odbywają się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury

** wstęp tylko z zaproszeniami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *