Festiwal „Okiem Młodych” oficjalnie otwarty (FOTO)

Spotkania z twórcami, debaty, warsztaty, pokazy dla seniorów i edukacyjne projekcje dla młodzieży oraz pokazy dokumentów z całego świata. Także premierowo. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbywa się w Świdnicy już po raz dziewiąty i z każdym rokiem rośnie w siłę. Wczoraj został oficjalnie otwarty. Organizatorzy zapowiedzieli, że będzie to prawdziwa filmowa podróż w przyszłość, bo doświadczymy m.in. wirtualnej rzeczywistości w trójwymiarze oraz przeniesiemy się do innych światów.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali wczoraj, 12 września w teatrze miejskim: pomysłodawczyni festiwalu Bożena Kuźma, prezydent Beata Moskal-Słaniewska oraz organizatorzy z Wrocławskiej Fundacji Filmowej – prowadzący galę Stanisław Abramik, dyrektor Paweł Kosuń oraz dyrektor artystyczny Lech Moliński.

Okiem Modych 2016 otwarcie (18)

Lech Moliński i Paweł Kosuń

Filmem otwarcia był w tym roku dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”. Reżyser wziął w nim na warsztat internet oraz nowoczesne technologie, więc temat ten idealnie pasował do tegorocznego hasła festiwalu, jakie brzmi „Przyszłość jest dziś”. – Nie będziemy podróżować w czasie, bo naszym zdaniem przyszłość jest teraz. To hasło wyznacza rytm tegorocznej edycji „Okiem Młodych”. Zobaczymy dziejącą się na naszych oczach przyszłość filmu, nowe spojrzenie i kierunki rozwoju kina dokumentalnego – zapowiedział prowadzący Stanisław Abramik.

Jak wyjaśniają organizatorzy, przyszłość jest dziś, bo takie zjawiska jak dynamiczny rozwój, rosnąca popularność internetu i wirtualnej rzeczywistości, jest właśnie przyszłością. Przyszłościowe są także dokumenty, które będą prezentowane na „Okiem Młodych”. To nowe formy crossmedialne i transmedialne, dokumenty sieciowe, interaktywne czy animowane.

Na przykład o dokumencie cross-medialnym dowiemy się z sobotnich otwartych warsztatów prowadzonych przez reżysera i animatora oraz jurora konkursu głównego Piotra Stasika, a o warsztacie realizacji dokumentu animowanego opowie twórca komiksów i animator, a także juror Marcin Podolec.

W tym roku na pewno warto zobaczyć dokument „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego, który do kin trafi 23 września, a w Świdnicy można go zobaczyć i to zupełnie bezpłatnie już w środę, 14 września o godz. 18.00. Po pokazie odbędzie się dyskusja pod tytułem „Filmoterapia. Czy kino może leczyć”?

Tradycyjnie nie zabraknie Konkursu Głównego dla twórców do 30. roku życia oraz wręczenia nagród w Areszcie Śledczym. W tym roku po raz pierwszy startuje też Konkurs Młodzieżowy dla osób, które nie przekroczyły 21 lat.

Nagród jest sporo. Autorzy dokumentów powalczą m.in. o: Grand Prix „Złote Oko”, „Młode Oko”, Nagrodę Specjalną dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych, Nagrodę Specjalną Jury dla wyróżniającego się filmu, Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, Nagrodę Publiczności oraz „Kinematografek”.

„Okiem Młodych” to również profesjonalne jury. Zwycięzcę Konkursu Głównego wyłonią Kaja Klimek, Marcin Podolec oraz Piotr Stasik, a Konkursu Młodzieżowego – Anna Desponds, Małgorzata Kozubek i Rafał Skalski.

Więcej o „Okiem Młodych” w najnowszych Wiadomościach Świdnickich.

 PROGRAM

Relacja z Festiwalu w poniedziałkowym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *