Europejski Dzień Języków Obcych

II Liceum Ogólnokształcące  im. S. Banacha już po raz drugi zaprosiło do udziału w konkursie językowym „Krebsomanicay” uczniów szkół powiatu świdnickiego.

Na zaproszenie odpowiedziało 9 drużyn, które rywalizowały w dziesięciu konkurencjach wymagających znajomości aż 6 języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, francuskiego, hiszpańskiego. Celem konkursu było popularyzowanie wśród młodzieży Powiatu Świdnickiego nauki języków obcych oraz sylwetki Emila Krebsa – niemieckiego poligloty, który opanował biegle ponad 68 języków.

W auli II LO zjawiło się 9 drużyn ze szkół powiatowych; były to zarówno szkoły odstawowe, jak i ponadpodstawowe: SP w Witoszowie Dolnym,  Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy, SP nr 2 w Świdnicy, SP nr 4 w Świdnicy, SP nr 6 w Świdnicy, SP nr 8 w Świdnicy, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy i oczywiście uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Wśród zaproszonych gości byli: Gunnar Hille, emerytowany dyrektor Centrum Języków Obcych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Eckhard Hoffmann, prasiostrzeniec Emila Krebsa. Władze powiatu – współorganizatora konkursu- reprezentował starosta Piotr Fedorowicz oraz Monika Pasternak-Domagała.

Młodzież w pierwszym etapie konkursu musiała rozwiązać 10 zadań. Wśród nich znalazły się polecenia związane z odszyfrowaniem hasła zapisanego cyrylicą, odnalezieniem przedmiotów ukrytych na stole, do których  wskazówki znajdowały się w zadaniach zapisanych w różnych językach obcych oraz ułożenie wielojęzycznego domino. Trzy drużyny, które najszybciej uporały się z zadaniami i poprawnie wpisały kod dostępu (skanując uprzednio kod QR), dostały się do drugiego etapu potyczek językowych. Na scenie auli II LO pojawiły się zwycięskie drużyny. Były to: Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy,  II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy oraz Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy. Teraz przyszła kolej na rozpoznawanie języków, w jakich wykonywane były piosenki, na quiz językowy czy też zadania rodem z „Agenta” – zapamiętywanie jak największej liczby usłyszanych słów i ich przetłumaczenie na język polski.  Najlepiej z finałowymi konkurencjami poradziła sobie, tak jak w zeszłym roku, drużyna z SP nr 4 w Świdnicy, drugie miejsce zajęli uczniowie II LO w Świdnicy a trzecie Społeczna Szkoła Podstawowa. Konkurs okazał się na tyle atrakcyjny, że autorki zadań: Alicja Stawarz, Elżbieta Badzioch-Zarzycka i Aleksandra Królak-Wąsowicz zbierały gratulacje od koleżanek po fachu, zaproszonych gości i samych uczestników konkursu. Okazało się, że intuicja językowa i umiejętności uczniów szkół świdnickich są na bardzo wysokim poziomie.

(opr)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *