Elektroniczna podróż wstecz (FOTO)

Zestawy wieżowe, stare radia, gramofony, magnetofony szpulowe i kasetowe, a nawet analogowy projektor filmowy. Pokaźną kolekcję z dawnych lat można do 8 lipca oglądać w ramach piątej, jubileuszowej edycji wystawy „Elektronika PRL-u”.

Przez cały tydzień, do 8 lipca zupełnie za darmo można przenieść się w prawdziwą podróż wstecz i zobaczyć bogatą kolekcję starej elektroniki zgromadzonej przez pasjonatów z naszego powiatu. Mieszkający w Świdnicy Tomasz Krug powiększył w tym roku swój zbiór m.in. o lampowe radia i stereofoniczny kolorofon. O swoich perełkach, które upolował albo na śmietniku albo na giełdach starci czy zbiórkach elektrosprzętu, chętnie dzielił się z odwiedzającymi. – Ten sprzęt jest przez nas odnawiany i doprowadzany do użytku. Urządzenia działają i można je uruchomić. W związku z tym w ramach piątej edycji do promowania wystawy wykorzystaliśmy słowa gitarzysty Marka Jackowskiego, które brzmią: „Jak to dobrze, że to radio jeszcze ciągle gra” – wyjaśnia jeden z organizatorów.

Sprzęt sprzed lat jest na wyciągnięcie ręki dla mieszkańców tym razem w murach świdnickiego dworca, a nie jak lata wcześniej na wieży ratuszowej.

Powiększyliśmy swoje kolekcje i po prostu tam już byśmy się nie zmieścili – podaje przyczynę drugi z organizatorów Paweł Szill, do niedawna również świdniczanin, a obecnie mieszkaniec Łodzi.

To właśnie on podczas redakcyjnej wizyty zademonstrował nam działający projektor analogowy. – Filmy udostępniło kino Tatry z Łodzi – dodał.

Pomimo zapowiedzi, w tym roku swojej kolekcji starych komputerów nie wystawił Tomasz Marcinkowski. Na odwiedzających czekają jednak konsole do gier, na których można zagrać m.in. w kultowego Mario Brosa czy Batmana.

Wstęp wolny.

Więcej w papierowych wydaniach „Wiadomości Świdnickich”

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *