Ekorodziny spaliły… deszcz! (FOTO)

Podczas 7. Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce, rozegranego w sobotę, 23 września uczestnicy kompletnie nie ulegli deszczowej aurze. Wspaniała atmosfera i ekologiczna jazda całkowicie zdominowały region! Rodzinne zawody z bazą w Świdnicy wygrali Rafał Kansy i Anna Stelmaszyk-Kansy, którzy załogę tworzyli razem z półtoraroczną Zosią. Ich Audi A2 spaliło ok. 3,25 l na 100 km. A statystyki Kropelki w tym roku biją kolejne rekordy – zarówno spalania, jak i ilości uczestników. 

Kropelka, bo tak zdrobniale mówią uczestnicy o 7. Dolnośląskim Rajdzie o Kropelce, jest znów rekordowa. W zawodach, zorganizowanych wspólnie przez FRW Media Group, Automobilklub Ziemi Kłodzkiej oraz Urząd Miasta w Świdnicy, wzięło udział 61 załóg. Tworzyły je aż 173 osoby oraz 3 psy! W tym gronie było 53 dzieci. Już tradycyjnie trasa rajdu wiodła przez pięć powiatów: świdnicki, wałbrzyski, kłodzki, ząbkowicki i dzierżoniowski. Wynosiła blisko 170 km, a jej autorem był kierowca rajdowy Paweł Krysiak. Łącznie spalono na niej 320 litrów benzyny, 192 litry oleju napędowego i 86 litrów LPG.

W sobotni poranek, po uroczystym honorowym starcie na świdnickim Rynku i komisyjnym tankowaniu na Stacji Shell przy ul. Zamenhofa w Świdnicy, uczestnicy wyruszyli do Wałbrzycha. Tam zwiedzili Palmiarnię, gdzie rośnie ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów, gdzie jest jedyna w Polsce stała wystawa Bonsai.
Następnie przez Zagórze Śląskie udali się do Sztolni Walimskich, dalej przez Sokolec do Kłodzka. Stamtąd do Szczytnej, gdzie na polu golfowym GOLF SPA Szczytna czekały na nich zajęcia. Wracając do Świdnicy przejechali m.in. przez Bardo, Ząbkowice Śląskie i Dzierżoniów. Na całej trasie do wykonania mieli 30 zadań. Były to zarówno wyzwania praktyczne, związane z ekologiczną i bezpieczną jazdą, jak i zagadki turystyczno-krajoznawcze.

– Kropelka znów nas zaskoczyła, zarówno pod względem frekwencji, spalania, jak i wspaniałej atmosfery, której na szczęście nie zniszczyły ulewny deszcz i niska temperatura. Aura w tym roku naprawdę nie była dla nas łaskawa. Cieszymy się, że nasze zawody stały się imprezą rodzinną, która rozrasta się co roku. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, patronom, sponsorom i partnerom za wspólne propagowanie ekojazdy i turystycznych atrakcji Dolnego Śląska – mówi Robert Jagła, Komandor 7. Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce i zarazem jego pomysłodawca. – W tym roku trochę eksperymentowaliśmy, dopuszczając do startu auta z instalacjami LPG oraz grupę Historyczną, którą zainicjował Patryk Korbel. To były dobre decyzje. Dzięki temu rywalizacja była jeszcze bardziej atrakcyjna – dodaje.

Trzeba podkreślić, że załogi startujące w 7. Dolnośląskim Rajdzie o Kropelce zostały podzielone na  grupy, zgodnie z wykorzystywanym paliwem, a następnie na klasy – zgodnie z pojemnością silnika.  Wyjątkiem była grupa Historyczna, gdzie liczyło się paliwo i rocznik samochodu oraz grupa Open, przeznaczona dla aut hybrydowych i elektrycznych, w której przyznano tylko klasyfikację generalną.

W całej rywalizacji, na którą złożyło się aż 15 kategorii, najlepsi okazali się Rafał Kansy i Anna Stelmaszyk-Kansy z półtoraroczną Zosią. To do nich powędrowało Grand Prix. Na całej trasie ich Audi A2, z silnikiem diesla o pojemności skokowej 1191 l, spaliło tylko 5,53 l oleju napędowego. To daje imponujący wynik ok. 3,25 l na 100 km.

W ramach rywalizacji przyznano też nagrody specjalne. Puchary dla Najlepszej Załogi Kobiecej wywalczyły Iwona i Magdalena Stanisz. Rywalizację rodzinną wygrali Arkadiusz i Agnieszka Grudzień wraz z Oliwią, Błażejem i Miłoszem. Najmłodszym uczestnikiem został 3-miesięczny Filip Raduszewski. Wyłoniono także dwóch najmłodszych pilotów oraz najmłodszego kierowcę. To odpowiednio Kacper Pietrzyk i Sebastian Dorada oraz Dawid Bernatowicz. Najlepszym Oldtimerem wybrano Volvo B18 Amazon z 1964 roku należące do Sławomira Litwina. Z kolei nagroda Fair Play powędrowała do załogi Daniel Trzciński, Adrian Trzciński i Grzegorz Skiba.

7. Dolnośląski Rajd o Kropelce  – WYNIKI

GRUPA HISTORYCZNA
Klasa 1
1. miejsce: Sławomir Litwin / Natalia Czajkowska, Volvo B18 Amazon
2. miejsce: Patryk Korbel / Magdalena Rotuska- Korbel, Trabant
3. miejsce: Tomasz Włodarczyk / Małgorzata Pyk, Trabant
Klasa 2
1. miejsce: Aleksander Ćwirko / Agnieszka Ćwirko, Fiat 126p
2. miejsce: Krzysztof Marczuk / Aneta Marczuk, Honda Prelude
3. miejsce: Maciej Szczepanik / Paulina Pokrzywa, Audi 90
Klasa 4
1. miejsce:Piotr Szulc / Bartosz Demkiewicz, Mercedes Benz

GRUPA OPEN
1. miejsce: Jarosław Rumniak / Kamil Rumniak, Toyota Prius

GRUPA LPG
Klasa 2
1. miejsce: Marcin Sosnowski / Damian Blachnik, BMW
2. miejsce: Elżbieta Kuriata / Oliwia Kuriata, VW Golf
Klasa 3
1. miejsce: Paweł Strugała / Magdalena Strugała, Opel Zafira
2. miejsce: Paweł Puk / Magdalena Marciniszyn, Volvo S40
Klasa 4
1. miejsce: Marcin Pietrzyk / Kacper Pietrzyk, Honda Accord
2. miejsce: Rafał Kędziora / Aleksandra Ostojska, Renault Megane
3. miejsce: Andrzej Nalepka / Aldona Skoczyńska, Mercedes-Benz

GRUPA PB
Klasa 1
1. miejsce: Remigiusz Szafrański / Hubert Grochowina, Fiat Palio
2. miejsce: Marcin Hołyst / Agnieszka Hołyst, Fiat 500
3. miejsce: Małgorzata Rudownik / Monika Witkowska-Skrent, Volkswagen Polo
Klasa 2
1. miejsce: Marcin Wijas / Agata Wijas, Honda Civic
2. miejsce: Krystian Bajrakowski / DariaPogorzelska, Toyota Yaris
3. miejsce: Jarosław Witkowski / Anna Witkowska, Ford Focus
Klasa 3
1. miejsce: Paweł Batóg / Magdalena Batóg, Toyota Avensis
2. miejsce: Agnieszka Poroś – Łojewska / Piotr Łojewski, Ford C-Max
Klasa 4
1. miejsce: Mateusz Cembrowski / Agnieszka Faluta, Opel Astra
2. miejsce: Krzysztof Grobelny / Daria Grobelna, Warszawa M21
3. miejsce: Magda Misiarz / Paweł Danys, Mitsubishi Lancer

GRUPA ON
Klasa 1
1. miejsce: Rafał Kansy / Anna Stelmaszyk-Kansy, Audi A2
2. miejsce: Michał Grobelny / Szymon Synowski, VW Lupo
Klasa 2
1. miejsce: Mateusz Bojaryn / Danuta Drzazga-Bojaryn, Audi A2
2. miejsce: Marek Majewski / Magdalena Rodowicz, Renault Clio
3. miejsce: Michał Warnicki / Paulina Pinda, Renault Kango
Klasa 3
1. miejsce: Mariusz Kwiatkowski / Klaudia Kwiatkowska, Audi A4
2. miejsce: Paweł Tarapacki / Justyna Mordacz, Volkswagen Polo
3. miejsce:  Aleksander Jaroszewicz / Joanna Jaroszewicz, Volkswagen Golf
Klasa 4
1. miejsce: Sławek Jarek / Alicja Szpak, VW Scirocco
2. miejsce: Iwona Stanisz / Magdalena Stanisz, Opel Astra
3. miejsce: Robert Radecki / Agata Kromke – Radecka, VW Passat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *