„Dzień Sybiraka” w Jaroszowie (FOTO)

Aby uczcić pamięć o tragicznych, przepojonych bólem chwilach, o wywózkach polskich rodzin z tak zwanych kresów wschodnich Rzeczypospolitej na daleką Syberię, uczniowie przygotowali krótki rys historyczny przeplatany wierszami o tych niełatwych czasach.

W piątek – 9 lutego 2018 r. – w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaroszowie odbyło się z okazji Dnia Sybiraka spotkanie z członkami  Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu – panią Anną Kuryło i panem  Jerzym Orabczukiem – prezesem koła.

Okazja była szczególna – 10 lutego 1940 r. w ramach polityki sowietyzacji metodami policyjnego terroru władze sowieckie przeprowadziły masową akcję deportacyjną z zagarniętych terenów wschodnich II Rzeczypospolitej.

Aby uczcić pamięć o tragicznych, przepojonych bólem chwilach, o wywózkach polskich rodzin z tak zwanych kresów wschodnich Rzeczypospolitej na daleką Syberię, uczniowie klasy 6 szkoły podstawowej i klasy 3 gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli przygotowali krótki rys historyczny przeplatany wierszami o tych niełatwych czasach.

W uroczystości wzięli uczniowie klasy 6 i 7 szkoły podstawowej. Z przejęciem na twarzach słuchali opowieści pana Jerzego Orabczuka o wywózce, 18 latach przeżytych na Syberii i powrocie do Ojczyzny.

Ważnym elementem spotkania było wręczenie przez pana Prezesa Jerzego Orabczuka własnoręcznie wykonanej tablicy obrazującej miejsca wywózek Polaków na terytorium Związku Radzieckiego. Z pewnością znajdzie ona stałe miejsce w naszej szkole i będzie cenną pomocą dla uczniów i nauczycieli na lekcjach historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *