Dzięki sołectwom święta są piękniejsze – zobacz zdjęcia

Zające, wielkanocne pisanki, baranki, kury, bociany, kwiaty i duże jajo z partnerskiej gminy Żukowo stanowią wielkanocne dekoracje w 16 sołectwach na terenie gminy Świdnica. Poznaliśmy wyniki konkursu na „Najładniejsze świąteczne przystrojenie sołectwa”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, propagowanie kultury oraz pielęgnowanie przekazu międzypokoleniowego. To również okazja do prezentacji twórczej uczestników, integracji społeczności lokalnej i okazja do przybliżenia różnych technik zdobniczych zarówno tradycyjnych jak i awangardowych – przyznaje dyrektor GOKSiR Krzysztof Jas -. Organizator do oceny przystrojonych sołectw powołał specjalna komisję konkursową w składzie: Sebastian Krzywda – dyrektor Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie, Anna Krawczyszyn – pracownik Urzędu Gminy ds. obsługi sołectw, Jakub Curyl specjalista ds. kultury, sportu i rekreacji Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Jury brało pod uwagę staranność wykonania, tradycyjność i oryginalność pomysłu, kolorystykę, materiały, technologie wykonania, dekoracyjność, ogólne wrażenie estetyczne, trwałość formy, nawiązanie do tradycji i ludowości wynikającej z obrzędów świąt Wielkanocnych oraz pomysłowość autorów. Oceniane prace prezentowały wysokie walory artystyczne, co niewątpliwie było zasługą autorów. Dodatkowo jury zwróciło szczególną uwagę na zaangażowanie w tworzenie dekoracji całego sołectwa coraz pomysłowość i oryginalność wykonania z uwzględnieniem motywów wielkanocnych.

Do konkursu zgłosiło się 16 sołectw. Jury konkursowe 1 marca odwiedziło każde z 16 sołectw i osobiście dokonało oceny świątecznego przystrojenia. Zadanie nie było łatwe, bo poziom wykonania wielu dekoracji był bardzo wysoki. Po burzliwych naradach Jury postanowiło przyznano nagrody. Pierwsze miejsca ex aequo (nagroda 500 zł) zdobyły sołectwa Wilków i Grodziszcze. Drugie, również  ex aequo (nagroda 400 zł) przypadły sołectwom Pszenno i Lubachów. Na trzecim także uplasowały się dwa sołectwa (nagroda 300 zł). Były to Makowice i Panków.  Wyróżnienia (nagroda 200 zł) przyznano dla sołectw: Bystrzyca Górna, Burkatów, Boleścin, Krzyżowa i Gogołów. Za udział w konkursie (100 zł) nagrodzono sołectwa: Lutomia Dolna, Niegoszów, Komorów, Witoszów Dolny, Miłochów. – Tegoroczne Święta Wielkanocne będą zdecydowanie inne niż zwykle. Przez wiele lat w gminie Świdnica przygotowania do Wielkanocy wypełnione były licznymi spotkaniami w kołach gospodyń, klubach seniora, organizacjach pozarządowych. Mieszkańcy aktywnie prezentowali swoje kulinarne zdolności i ozdoby świąteczne na gminnym jarmarku wielkanocnym. W tym roku ten czas spędzimy w domu wyłącznie w gronie osób, z którymi mieszkamy. Jednak mieszkańcy gminy Świdnica zadbali, aby w tym trudnym czasie pandemii poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Pięknie przyozdobione miejscowości wzbudzają podziw i zachwyt nie tylko u samych mieszkańców, a także u wielu innych osób odwiedzających nasze wsie. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, za pomysłowość, piękne dekoracje i przede wszystkim za zbudowanie wspaniałego świątecznego klimatu. Życzę, aby Święta Zmartwychwstania Pańskiego obfitowały w zdrowie, przyniosły radość i wzajemną życzliwość – mówiła jeszcze przed świętami  wójt gminy Teresa Mazurek. Zobacz zdjęcia poniżej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *