Dzieciaki wygrały 3 tysiące złotych! (FOTO)

Dzieciaki ze świdnickiej Chaty SKSK zorganizowały u siebie obiady czwartkowe jak u króla Stanisława Augusta i wygrały 3 tysiące złotych!

sksk bfg (8)

Podopieczni z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Chata SKSK w Świdnicy na konkurs, który zorganizowała Fundacja Banku Zachodniego WBK, wymyślili niecodzienny projekt. – Raz w tygodniu od września 2015 roku, tak jak w historycznych czasach spotykali się ludzie na czwartkowych obiadach u króla Augusta, tak i my zasiadamy przy dużym stole nakrytym białym obrusem ze świecami i bukietem kwiatów i rozmawiamy z dziećmi na zapomniane, ale bardzo ważne tematy tj. honor, ojczyzna, przyjaźń oraz czy warto być szczęśliwym, czy trzeba dążyć do celu, co w życiu jest ważne itp. Jest ich mnóstwo – opowiada Beata Stempniak, dyrektor Chaty mieszczącej się przy ul. Sikorskiego w Świdnicy i dodaje, że podczas jednego z takich spotkań dzieci wraz z opiekunami napisali na kartkach swoje marzenia i zamknęli je w słoiku. – Po roku odczytamy wszystkie na głos i zobaczymy, czy udało się nam je spełnić – dodaje dyrektorka.

Na co dzieci wydadzą wygrane pieniądze? – Chcemy zabrać dzieciaki do prawdziwej restauracji, gdzie zostaną obsłużone przez prawdziwych kelnerów i nie będą musiały oddawać talerzy do zmywarki, jak to robią na co dzień – mówi dyrektor.

Prezes fundacji SKSK Robert Klimkiewicz dodaje, że dzięki temu chcą oswoić podopiecznych z kulturą wysoką. – Robimy wszystko, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Do restauracji trzeba się odpowiednio ubrać, posługiwać się sztućcami – takie wyjście sprawi, że w dorosłym życiu nie będą się czuły źle w kulturalnych miejscach np. w operze czy teatrze.

Projekt tak się spodobał organizatorom konkursu, że postanowili oni przyznać dzieciom nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych. Symboliczne wręczenie czeku odbyło się w środę, 8 czerwca.

Program Bank Dziecięcych Uśmiechów jest stworzony z myślą o instytucjach i organizacjach społecznych pracujących na co dzień z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych lub ubogich. Wiele dzieci nie ma zapewnionych odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju i wzrastania w świecie wartości we własnych rodzinach. Część odpowiedzialności za ich wychowanie biorą na siebie instytucje państwowe i organizacje społeczne. To one najlepiej znają swoich podopiecznych, ich potrzeby, marzenia, talenty i to one mogą się ubiegać o wsparcie swoich projektów. I właśnie ciekawy pomysł w atrakcyjnej formie stworzyła Fundacja Ziemi Świdnickiej zgłaszając do nas projekt, więc postanowiliśmy ich nagrodzić – wyjaśnia Iwona Brożyna z Banku Zachodniego WBK.

Fundacja Banku Zachodniego WBK w ramach grantu „Bank Dziecięcych Uśmiechów” spośród 384 projektów nagrodziła 71 wniosków przekazując łączną kwotę 250 tysięcy złotych. Oprócz dzieciaków z SKSK, ze Świdnicy nagrodzono kwotą 2 tysięcy złotych również inny projekt zgłoszony przez świdnicki PCPR o nazwie „Czym skorupka za młodu…”.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

  • Artykuł ukaże się w poniedziałkowym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *