Dwunasty raz piechotą na Jasną Górę (TRWAJĄ ZAPISY)

Już po raz dwunasty ze Świdnicy, stolicy diecezji, 31 lipca wyruszy piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestnicy pokonają prawie 250 kilometrów. 9 sierpnia podobnie jak pielgrzymi z całej Polski staną na Jasnej Górze. Wędrówce towarzyszyć będą medytacje, modlitwy, rozważania oraz pieśni religijne.

Już po raz dwunasty ze Świdnicy, stolicy diecezji, 31 lipca wyruszy piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestnicy pokonają prawie 250 kilometrów. 9 sierpnia podobnie jak pielgrzymi z całej Polski staną na Jasnej Górze. Wędrówce towarzyszyć będą medytacje, modlitwy, rozważania oraz pieśni religijne.

Rekolekcje w drodze

Świdniccy pielgrzymi wyruszą w piątek, 31 lipca z katedry świdnickiej po mszy świętej rozpoczynającej się o godz. 10.00. Tego samego dnia z Kłodzka wyjdą mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej. Dzień wcześniej, 30 lipca swoje pielgrzymowanie rozpoczną wałbrzyszanie, którzy dotrą do Świdnicy, by wspólnie pomaszerować na Jasną Górę.  W sobotę, 1 sierpnia dołączą jeszcze mieszkańcy Ząbkowic Śląskich. Wszyscy spotkają się w niedzielę, 2 sierpnia o godz. 6.30  przy sercu Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach. W tym miejscu zbiorą się także goście z okolicznych parafii, osoby odprowadzające pielgrzymów, przyjaciele pielgrzymki i wiele osób z grupy „7”, którzy duchowo w niej uczestniczą. Pielgrzymi dotrą do Częstochowy w sobotę, 9 sierpnia. Pod murami Jasnej Góry staną o godz. 7.30.  Po prezentacji grup, w kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 9.00 zostanie odprawiona msza św. na zakończenie pielgrzymki. 

Dawać a nie brać

„Dlaczego stoicie?” – tak brzmi hasło tegorocznej pielgrzymki. Są to słowa Aniołów z niedzieli Wniebowstąpienia Pana Jezusa.  – Hasło mówi o tym, aby rozwijać się duchowo, aby nasze sumienie się ruszyło. Chodzi o zawieranie przyjaźni podczas pielgrzymki i rozmowę z drugim człowiekiem. Musimy nauczyć się dawać nie oczekując nic w zamian. Hasło nawołuje do tego, abyśmy dali innym też coś od siebie i dzięki temu zbliżali się do Boga, bo taka jest jego natura. To święty rozkaz – tłumaczy siostra pielgrzymkowa Anna Iwancz. Na pielgrzymkę zaprasza również biskup.  – Dzieło naszej pielgrzymki na Jasną Górę zawierzamy Maryi, naszej najlepszej Matce. Zachęcam do jak najliczniejszego udziału w tym szczególnym wydarzeniu czy to przez osobiste uczestnictwo, czy też przez duchowe, modlitewne wspieranie. Wszystkim życzę dobrego odpoczynku z Bogiem, radosnych spotkań na trasie pieszej pielgrzymki i spotkania z naszą Matką i Królową na Jasnej Górze – zachęca biskup świdnicki Ignacy Dec.

Zapisy trwają

Organizatorzy cały czas zapraszają chętnych do udziału w 12. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Centrum Świdnickie, czyli grupa „1”, znajduje się przy Parafii NMP Królowej Polski w Świdnicy. Przewodnikiem jest ks. Krzysztof Krzak, ale zapisy trwają u siostry pielgrzymkowej pod numerem telefonu 727-430-028. – Na dzień 14 lipca zapisało się około dwudziestu osób, ale największe zainteresowanie jest zawsze około 20 lipca – mówi siostra Anna. – W ubiegłym roku w grupie pierwszej świdnickiej w pielgrzymce uczestniczyło ponad 100  osób, a w sumie na Jasną Górę z naszej diecezji dotarło blisko tysiąc osób. Pielgrzymi często dołączają się po drodze, ponieważ cały czas można się zapisywać. Koszt pielgrzymki wynosi 80 zł dla osoby dorosłej, a wpisowe dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia to 60 zł.  – Z tym, że jeśli kogoś nie stać na taką sumę, to prosimy o wpłaty na miarę swoich możliwości – zaznacza siostra i dodaje, że osoby, które nie mogą iść pieszo mogą dołączyć do grupy „7”, czyli duchowego uczestnictwa.  – Ważne, aby być razem i modlić się wspólnie – mówi. – Zbierajcie się o wyznaczonych godzinach w waszych kościołach, kaplicach i przy krzyżach, i módlcie się za tych, co idą pieszo. Oni zaś będą modlić się za was – dodaje biskup Dec.

tekst Beata Figurna-Garbiec, fot. Wiktor Bąkiewicz

*Artykuł ukazał się w 29. numerze „Wiadomości Świdnickich” z 20 lipca 2015 r. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *