Dwa w jednym

Od świdnickiego święta filmowego dzieli nas kilka miesięcy, ale organizatorzy już zdradzają szczegóły. – Pomiędzy 5 a 11 listopada zapowiada się wielkie wydarzenie zwłaszcza, że Festiwale Okiem Młodych oraz SPEKTRUM od teraz łączą siły. Będzie dłużej, mocniej i więcej! – zapowiadają.

Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM to selekcja filmów. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” z kolei był przez jedenaście lat wydarzeniem, podczas służącym prezentacji kina młodych artystów.

Pomysł na połączenie „Okiem Młodych” oraz SPEKTRUM zrodził się z potrzeby wyciągnięcia esencji tych dwóch wydarzeń i stworzenia jednej, ale o wiele mocniejszej propozycji w lokalnym kalendarzu kulturalnym. To, co najważniejsze w idei i programie „Okiem Młodych”, czyli konkursy dla młodych twórców, zostało włączone do SPEKTRUM z rozbudowaną formułą – tłumaczą organizatorzy.

Autorzy filmów będą mogli zgłosić swoje dzieło do jednej z trzech kategorii. Głównym filarem Festiwalu staje się Konkurs Krótkich Metraży „Okiem Młodych” z podziałem na dokument oraz fabułę. W obu zasady są jednakowe: wiek twórcy nie może przekraczać 35. roku życia, a długość filmu – 30 minut. Z propozycją dla stawiających pierwsze kroki w przygodzie z kinematografią przychodzi Konkurs Amatorski „Okiem Młodych”. W tej kategorii przyjmowane są produkcje do 30 minut autorów do 21. roku życia – zarówno fabuły, jak i dokumenty. Zgłoszenia można przesyłać do połowy maja za pośrednictwem portalu filmfreeway.com.

W programie 5. edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, łączącego w sobie wszystko, co było najlepsze w obu imprezach, znajdą się pokazy starannie wyselekcjonowanych pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Wychodząc naprzeciw długiemu oczekiwaniu na jesienny Festiwal, organizatorzy zaplanowali regularne pokazy przedfestiwalowe, uświetnione obecnością gościa związanego z filmem, który spotka się z publicznością po projekcji.

Pierwszy seans zaplanowany jest na środę, 17 kwietnia, w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury – widzowie zobaczą najnowszą produkcję Jana Jakuba Kolskiego, „Ułaskawienie”, trzykrotnie nagrodzone podczas ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni (za scenariusz, główną postać kobiecą oraz kostiumy). Wyjątkowym gościem będzie Grażyna Błęcka-Kolska, odtwórczyni roli Hanki. Spotkanie poprowadzi znakomity filmoznawca i krytyk, Adam Kruk.

Organizatorami SPEKTRUM są Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *