Dożynki Wojewódzkie w tym roku w Udaninie. Zagra Golec uOrkiestra

Znamy już program tegorocznych Dożynek Wojewódzkich! Odbędą się one 11 września w Udaninie w powiecie średzkim. Nie zabraknie tradycji takich, jak przemarsz korowodu czy misterium chleba. Organizatorzy zadbali też o rozrywkę. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec uOrkiestra. Wcześniej, głównie w sierpniu, dożynki zorganizują gminy i powiaty. Wszystko po to, by podziękować za tegoroczne plony.

Organizacja dożynek w Województwie Dolnośląskim i w całej Polsce to sposób na podtrzymanie staropolskiej tradycji, wyrażenie podziękowań za zbiory i plony oraz docenienie trudu pracy i zaangażowania rolników w rozwój jakości życia na wsi. To także okazja do integracji lokalnych społeczności.

Na każdych dożynkach można podziwiać piękne i misternie wykonane wieńce

– Rolnictwo jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki naszego regionu, którą jako samorząd staramy się intensywnie wspierać. Co roku dedykujemy mieszkańcom obszarów wiejskich wiele projektów unijnych, pomoc z budżetu województwa czy granty z programu „Odnowa Wsi Dolnośląskiej”. Dożynki Wojewódzkie to świetna okazja do podziękowania wszystkim rolnikom za trud ich codziennej pracy, a także do wspaniałej zabawy, poznawania dolnośląskich zwyczajów i próbowania produktów lokalnych   – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dożynki Wojewódzkie, zwane też Świętem Plonów, cyklicznie obchodzimy na przełomie sierpnia i września, jako zwieńczenie dożynek gminnych i powiatowych. W tym roku rolnicy spotkają się 11 września na boisku sportowym w Udaninie.

– Tegoroczne dożynki odbędą się w centralnej części Dolnego Śląska, gdzie zaplanowano szereg atrakcji – od spędzenia czasu przy muzyce po degustacje regionalnych produktów. Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców naszego pięknego województwa do wzięcia udziału w dożynkach. 11 września spotkajmy się w Udaninie – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Ubiegłoroczne Dożynki Wojewódzkie w Domaniowie otworzyli Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Grzegorz Macko Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

Program dożynek wojewódzkich:

  • 12:00 Msza Święta w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Udaninie, po Mszy Św. przemarsz korowodu na boisko sportowe
  • 13:30-15:00 Część oficjalna wydarzenia (uroczyste otwarcie, powitanie gości, przedstawienie delegacji wieńcowych)
  • 15:00-15:30 Misterium Chleba
  • 15:30-16:00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy
  • 16:00 – 17:00 Występ Orkiestry KGHM Głogów
  • 17:00 – 18:00 Występ Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław 
  • 18:00 – 19:30 Koncert zespołu Long & Junior  
  • 20:00 – 21:10 Koncert zespołu Golec  uOrkiestra
  • 21:10 – 21:40 Pokaz ognia w wykonaniu grupy tanecznej
  • 21:40 – 24:00 Zabawa przy DJ Galix
Tradycją każdych dożynek jest uroczysty przemarsz kolorowego korowodu na miejsce organizacji wydarzenia

– Dożynki są doskonałą możliwością do wspólnego spędzania czasu przez lokalną społeczność, prezentacji swoich dokonań, wymiany doświadczeń. Obserwując corocznie, jak wielkie jest zaangażowanie społeczności, w tym kół gospodyń, w przygotowanie wieńców dożynkowych oraz stoisk prezentujących lokalne produkty, widać potrzebę organizacji Dożynek. Bogactwo smaków, zaangażowanie zespołów tanecznych i muzycznych czyni klimat tego dnia niepowtarzalnym i niezwykłym. Uważam, że to wydarzenie jest jednym z najważniejszych momentów dla lokalnej społeczności gminnej, powiatowej i wojewódzkiej – mówi Jacek Iwancz, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Od połowy sierpnia przez miesiąc mieszkańcy województwa będą mogli bawić się na dożynkach organizowanych w powiatach  i gminach na terenie całego Dolnego Śląska. Każdy lokalny samorząd zaplanował wiele atrakcji: korowody, konkursy wieńców dożynkowych, degustacje produktów oraz występy artystów i zabawy taneczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *