Dotknij Kościół Pokoju

– Wygląda, jakby była tu od zawsze – uznali konserwatorzy na widok makiety placu Pokoju, która doskonale wpisała się w otoczenie. Nie sposób ją przeoczyć, stoi przy głównej alei, z kościołem w tle. W mieście stanęła kolejna miniatura z brązu, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym.

Na postumencie i płycie z piaskowca znajduje się cały luterański kompleks: świątynia, Dolnośląski Instytut Ewangelicki (była plebania), dzwonnica, Centrum UNESCO (dawny dom dzwonnika), Baroccafe (dawna stróżówka), Barokowy Zakątek (dawne gimnazjum ewangelickie), dom mieszkalny, lawendowy ogród z wewnętrznym budynkiem, mur z bramą wejściową, trzy kaplice, ścieżki. Wszystko w rozmiarze jak dla lalek, w skali 1 do 120, odlane z patynowanego brązu w lubelskiej pracowni Piotra Prusa. Pod palcami można wyczuć kształt obiektów, drzwi, okna, zegar, a nawet różę Lutra czy belki szachulcowe, które zostały specjalnie nieco uwypuklone.

Największym wyzwaniem był dla mnie kompromis między wiernością wobec rzeczywistości a funkcjonalnością makiety – opowiada rzeźbiarz. – Plac jest rozległy i gdybym zachował dokładne proporcje, makieta nie byłaby dostępna dla niewidomych, nie mogliby wszędzie sięgnąć ręką. Zmniejszyłem więc nieco plac, a budynki powiększyłem tak, żeby całość móc objąć dotykiem.

Miniaturowe odlewy są nie tylko pomocą dla osób niedowidzących i niewidomych. Są jak przestrzenna mapa, która pomaga w orientacji wszystkim zwiedzającym. Na postumencie znajdują się opisy obiektów w języku polskim, angielskim, niemieckim i polskim Braille’u oraz cytat z Ewangelii św. Mateusza „Błogosławieni pokój czyniący” w 32. językach.

(opr.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *