Doradza im w wyborze szkoły

 

 

 

Od września ubiegłego roku w Gimnazjum nr 4 w Świdnicy pracuje doradca edukacyjno-zawodowy. Pomaga on uczniom w planowaniu ich przyszłości oraz wyborze odpowiedniej szkoły. Przez ten czas w gimnazjum odbyło się wiele wykładów, dyskusji i spotkań z ciekawymi ludźmi. Czas na podsumowanie.

 

Od września ubiegłego roku w Gimnazjum nr 4 w Świdnicy pracuje doradca edukacyjno-zawodowy. Pomaga on uczniom w planowaniu ich przyszłości oraz wyborze odpowiedniej szkoły. Przez ten czas w gimnazjum odbyło się wiele wykładów, dyskusji i spotkań z ciekawymi ludźmi. Czas na podsumowanie.

Doradca zawodowy zdiagnozował wszystkich uczniów klas III pod względem ich predyspozycji i preferencji zawodowych, współpracował z wychowawcami klas, nauczycielami, podmiotami gospodarczymi z lokalnego rynku pracy, wszystkimi szkołami ponadgimnazjalnymi zapewniając w ten sposób metaplanowe spojrzenie na indywidualną ścieżkę edukacyjno-zawodową. Świadomość uczniów w zakresie w/w umiejętności planowania swojej przyszłości była dodatkowo wzmacniana wyjazdowymi warsztatami edukacyjnymi, podczas których nasi uczniowie przez cały dzień przechodzili intrapsychiczne treningi. Bardzo ważna okazała się współpraca z uczelniami wyższymi (Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości oraz Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu), w których uczniowie odbywali zajęcia akademickie z tematyki ratownictwa medycznego, etyki oraz uczestniczyli w warsztatach coachingowych. Klasy I i II miały natomiast możliwość samodiagnozowania poprzez uczestnictwo w systemowych zajęciach warsztatowych w grupach klasowych i międzyklasowych a także w indywidualnych coachingowych sesjach. Wszyscy uczniowie mieli również możliwość przez cały rok szkolny korzystać z indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym, które odbywały się codziennie przez lekcjami.

Uczniowie gimnazjum mieli również możliwość uczestniczenia w imprezach tematycznych z zakresu doradztwa m.in. w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery OTK G4 podczas którego poza licznymi warsztatami prowadzonymi przez zaproszonych doradców z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdnicy, Dolnośląskiego Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu mogliśmy być uczestnikami panelu dyskusyjnego z zaproszonymi gośćmi pt. „Zmiany w obszarze rynku edukacyjnego i zawodowego na terenie Świdnicy”. – Gościli u nas: Pani Katarzyna Kiek – wicedyrektor Dolnośląskiego Centrum Informacji Zawodowej, Pani Jolanta Drozdowska – dyrektor ds. Administracyjnych Firmy SONEL S.A., Pan Tadeusz Kotlarski – Dyrektor PUP w Świdnicy oraz Pan Tadeusz Niedzielski – Dyrektor DEiK w UM Świdnica. Byliśmy również na warsztatach w Centrum Doskonalenia Zawodowego w Świdnicy – poznaliśmy najnowszą technologię i możliwości lokalnego rynku pracy, uczestniczyliśmy także w Forum Zawodowym zorganizowanym przez Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy – wymienia nauczyciel Marcin Kuc

Doradca zawodowy dzięki nieustannemu podnoszeniu kwalifikacji zawodowych wprowadza do swoich działań szereg nowoczesnych rozwiązań m.in. gry diagnostyczno-symulacyjne, programy multimedialne diagnostyczno-ewaluacyjne standaryzowane przez KOWEZIU, a także narzędzia kształtowania aktywnych postaw edukacyjno-zawodowych standaryzowane przez Uniwersytet SWPS. Warto podkreślić, że nasze gimnazjum jako jedyne uczestniczyło również w projekcie ogólnopolskim „Nowoczesne rozwiązania w doradztwie zawodowym – Kalejdoskop Kariery” Fundacji dla Porozumienia Europejskiego Krzyżowa oraz Firmy Heapmail Internet Solutions w którym nasz doradca Marcin Kuc oraz pani Magdalena Noceń (nauczyciel informatyki) byli asystentami ds. standaryzacji narzędzi diagnostycznych mających na celu rozpoznanie zainteresowań zawodowych uczniów. Dzięki projektowi nasi uczniowie poza prowadzonymi zajęciami doradczymi mogli uczestniczyć w dodatkowych wyjazdach warsztatowych oraz korzystać z najnowocześniejszych gier, ćwiczeń, testów z zakresu doradztwa zawodowego.

G4 jest więc placówką stawiającą na świadomy wybór swojej przyszłości naszych uczniów zgodnie z hasłem tegorocznych działań naszego doradcy zawodowego „Przyszłość jest w Twoich rękach”. Zapraszamy zatem do naszej szkoły, gdzie współpraca wszystkich podmiotów stawia na przyszłość.

W chwili obecnej szkoła przygotowuje się do I Świdnickiego Forum Doradców Zawodowych, które będzie miało na celu utworzenie sieci osób zajmujących się poradnictwem zawodowym, wspólne samodoskonalenie oraz wymianę dobrych praktyk i doświadczeń. Planowany termin Forum to 28 września 2015 r. w Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *