orszak 03

Różnobarwne i kolorowe jasełka wraz z mieszkańcami przejdą ulicami kilku miejscowości powiatu świdnickiego. Korowód odbędzie się tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego, jutro 6 stycznia.

orszak 03

Spodziewają się tłumów za królami

W Świdnicy Orszak Trzech Króli ulicami miasta przejdzie już po raz czwarty. Organizatorzy z Fundacji Małżeństwo Rodzina zapewniają, że tegoroczne wydarzenie będzie wyglądało imponująco. Dla uczestników przewidują 5 tysięcy koron i 3 tysiące śpiewników. W planach jest też barszcz dla wszystkich. Jak co roku, po drodze rozegrane zostaną sceny walki dobra ze złem. – Orszak Trzech Króli co roku cieszy się ogromną popularnością wśród świdniczan. W całym kraju w tym roku wystartuje aż 400 orszaków. Będzie to rekordowa ilość – informował podczas Świdnickiej Kolędy Sławomir Kaptur z Fundacji Małżeństwo Rodzina.

Hasłem, które przyświeca tegorocznemu orszakowi, są słowa papieża Franciszka, a brzmią one: „Nade wszystko Miłosierdzie-Miłość. Pokój. Przebaczenie”. – Jako organizatorom, zależy nam na tym, by orszak był okazją do spotkania się i wspólnego świętowania jak największej liczby mieszkańców miasta i okolic. W tym roku, co szczególnie cieszy, dużo osób włączyło się w organizację przedsięwzięcia. Dołączyły też szkoły, parafie i harcerze. To na pewno sprawi, że razem uda się nam stworzyć niepowtarzalny, świdnicki teatr uliczny wywodzący się z tradycji polskich jasełek – mówi organizator i serdecznie zaprasza do udziału w wydarzeniu.

Orszak Trzech Króli w Świdnicy rozpocznie się o godzinie 14.00 przed katedrą i przejdzie taką samą trasą, jak roku temu, czyli ulicami Długą, Wrocławską, 1 Maja i placem Małgorzaty. Orszak zakończy się w Rynku konkursami, modlitwą i wspólnym kolędowaniem.

Po raz pierwszy w Strzegomiu

W tym roku po raz pierwszy do inicjatywy dołączy Strzegom. Organizatorzy chcą, aby w inicjatywę zaangażowały się dzieci ze szkół podstawowych. – Zapraszamy dzieci PSP nr 2 w Strzegomiu z klas 0, 1, 2, 3, 4, 5, a także ich ojców. Planujemy czynny udział ponad 300 dzieci i dorosłych. Zapewniamy elementy stroju do udziału w orszaku. Dla chłopców: miecz, pelerynkę, koronę i tarczę. Dla dziewczynek: pelerynkę, toczek na głowę i koronę. Ojcowie dzieci otrzymają: szkaplerz rycerski, miecz, tarczę i koronę – wymienia ks. Wojciech Baliński, koordynator Strzegomskiego Orszaku Trzech Króli.

Wydarzenie rozpocznie się Mszą świętą odprawioną o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu, a następnie orszak wyruszy w kierunku Rynku. Przebrane dzieci wraz z ojcami będą trzykrotnie okrążać Rynek przyprowadzając kolejnych królów. W jego trakcie dzieci i młodzież będą odgrywali wcześniej przygotowane scenki teatralne. Po zakończeniu Orszaku Trzech Króli burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta zaprasza wszystkich chętnych do Strzegomskiego Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” na poczęstunek.

Orszak także w innych miejscowościach

Także parafianie oraz inni mieszkańcy Świebodzic dołączą do Orszaku Trzech Króli. Wyruszą oni o godzinie 13.00 z Rynku i będą kierowali się do Parku Miejskiego, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie. Na drodze przygotowane zostaną przedstawienia. – Zapraszamy dzieci, młodzież, starszych i całe rodziny do licznego udziału w ulicznych jasełkach – zachęcają księża z parafii pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach.

Po raz czwarty w orszaku wezmą udział również mieszkańcy Dobromierza. Tam wyruszą oni o godzinie 12.00 z trzech miejsc. Z kościoła św. Michała Archanioła wyruszą mieszkańcy Dobromierza wraz z zespołem Dobromierzanie. Druga grupa to mieszkańcy Szymanowa, Siodłkowic i Bronowa. Wyruszą oni od przychodni wraz z zespołem Czerwone Róże. Trzecia grupa, czyli mieszkańcy Jugowej, Bronówka, Serwinowa, Jaskulina i Pietrzykowa, wystartuje od łuku drogi na wysokości domu pani Świerk. Orszak połączy się w całość na placu Wolności i wspólnie przejdzie do kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na zakończenie zostanie odprawiona Msza św.

Organizatorzy orszaków zachęcają do udziału szczególnie rodziny z dziećmi. Celem jasełek jest pokazywanie, że uroczystość Objawienia Pańskiego to przede wszystkim święto rodzin. Liczy się wspólne kolędowanie, zabawa, ale przede wszystkim chodzi o to, aby pokłonić się Jezusowi.

Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *