Dla kogo rezonans?

tomo

tomoIlona Kujawska z Głuszycy przeszła zabieg usuwania przepukliny kręgosłupa. Po operacji w Czadrowie dostała skierowanie na rezonans magnetyczny. W przychodni przy szpitalu górniczym zaproponowano jej, by przyszła w… styczniu przyszłego roku zapytać o możliwy termin badania.

 

Ilona Kujawska z Głuszycy przeszła zabieg usuwania przepukliny kręgosłupa. Po operacji w Czadrowie dostała skierowanie na rezonans magnetyczny. W przychodni przy szpitalu górniczym zaproponowano jej, by przyszła w… styczniu przyszłego roku zapytać o możliwy termin badania.tomo

– Zawiozłem żonę 29 czerwca, a oni mówią, żebyśmy przyszli w styczniu zarejestrować się, bo do końca roku wyczerpał się limit na to badanie! Dzwonię do NFZ – mogą mi podać adres we Wrocławiu. To ja mam jechać z żoną 150 km, żeby ustalić termin, potem znów 150 km, by wykonać badanie!? Albo płacić 600 zł za rezonans magnetyczny? – pyta Robert Kujawski. – Ja mam dwie firmy, płacę składkę zdrowotną podwójnie. Żona też prowadzi firmę, też płaci składkę zdrowotną. Z jakiej racji mamy teraz płacić za rezonans? A co przez te pół roku będą robić w przychodni? – pyta nasz czytelnik z Głuszycy. Powtórzyliśmy jego pytania rzecznikowi NFZ we Wrocławiu.

– W regionie wałbrzyskim DOW NFZ podpisał 2 umowy na rezonans magnetyczny

– W regionie wałbrzyskim umowę mają: Euromedic w Wałbrzychu i szpital w Kłodzku.

Lekarz kierując się względami medycznymi pacjenta wystawia skierowanie na badanie i określa czy stan pacjenta jest pilny czy stabilny. Dlatego pytanie odnośnie czasu oczekiwania trzeba zadać lekarzowi, który wystawił skierowanie i spytać go, jakie względy medyczne zadecydowały, że pacjent będzie miał zrobione badanie dopiero w styczniu przyszłego roku. Przepisy regulują jednoznacznie kwestię kolejek – kolejki są dla przypadków planowych pod warunkiem, że czas oczekiwania nie spowoduje pogorszenia zdrowia pacjenta. Dlatego proponuję o tę kwestię spytać lekarza – mówi Joanna Mierzwińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *