Diecezja przeprasza za proboszcza

Praying hands priest portrait of male pastor

Świdnicka Kuria Biskupia wydała specjalne oświadczenie w sprawie nagrania, które pojawiło się na kanale YouTube. Na filmie zarejestrowana jest kłótnia proboszcza z kościoła św. Wojciecha w Wałbrzychu z kierowcą, który wjechał na parking należący do parafii. W rozmowie pada wiele wulgaryzmów  i obelg z obu stron.

Nagranie pojawiło się na kanale YT kilka dni temu. Szybko stało się „przebojem”. Słychać na nim kłótnie między kierowcą, a proboszczem parafii św. Wojciecha na Piaskowej Górze w Wałbrzychu. Dyskusja zaczyna się spokojnie. „Pan nie ma prawa tu wjazdu” – zaczyna proboszcz podchodząc do auta, w którym siedzi dwóch mężczyzn. „Ale dlaczego”? – pyta kierowca. – Dlatego, że ja tak mówię. To teren  prywatny – mówi ksiądz. Po chwili jednak pada już seria obelg z dwóch stron. „Buc jesteś”  – mówi proboszcz. Dalej nie przebiera już w słowach. – Ten syn prostytutki nie ma prawa tu wjazdu. Spier…. bucu. Spierd….stąd i to szybko. Ten pedał nie ma prawa tu wjazdu – słychać jak mówi o kierowcy do stróża. Rozmówca również nie przebiera w słowach. W stronę duchownego kieruje szereg obelg. Na szczęście nie dochodzi do rękoczynów mimo że przez chwilę sytuacja jest bardzo napięta. Szczególnie, gdy słyszy, że jest „synem prostytutki”.

Reakcja diecezji była szybka. W mediach społecznościowych opublikowano oświadczenie w tej sprawie.  „W związku z publikacją na kanale YouTube nagannego i gorszącego zachowania duchownego diecezji świdnickiej z dnia 11 marca 2021 r., Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż w trybie pilnym została przeprowadzona rozmowa dyscyplinująca z tym duchownym. Równocześnie Kuria ubolewa, że postawa duchownego była wysoce niestosowna i wywołała niepotrzebne emocje oraz zgorszenie. Duchowny, został ukarany naganą przewidzianą przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego.  Wobec powyższego duchowny wyraził żal, że doszło do tego rodzaju zdarzenia, i przeprasza wszystkich, którzy poczuli się tą sytuacją urażeni i zgorszeni”  – napisał ks. dr Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *