Decyzja o likwidacji zapadła [FOTO]

Bez uczniów, bez większych kłótni, za to przy merytorycznej wymianie argumentów, radni na dzisiejszych obradach sesji powiatu, zdecydowali o losie Zespołu Szkół nr 3.

Bez uczniów, bez większych kłótni, za to przy merytorycznej wymianie argumentów, radni na dzisiejszych obradach sesji powiatu, zdecydowali o losie Zespołu Szkół nr 3.

Większością głosów podjęli decyzję o likwidacji „mundurówki” oraz dwóch podlegającej jej placówek, czyli Technikum nr 3 i Szkoły Policealnej dla Dorosłych nr 3 w Świdnicy. Na sali tym razem nie pojawili się uczniowie z transparentami, panował na niej względny spokój, a radni licytowali się na argumenty. Wśród nich znalazły się te o coraz wyższych kosztach utrzymania oświaty, o niżu demograficznym czy kierowaniu uczniów do szkół zawodowych, ale też z drugiej strony o tożsamości IV LO kształtującej wśród młodych ludzi patriotyczną postawę, o tym, że akurat tę placówkę napędzają finansowo uczniowie spoza powiatu oraz o dużym zainteresowaniu liceum wśród gimnazjalistów. Opozycja powoływała się na negatywną w sprawie likwidacji opinię Kuratora Oświaty we Wrocławiu oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego z oddziałem w Świdnicy. Kolejnym czynnikiem mówiącym o tym by głosowanie odbyło się przeciwko niej, był fakt, że opinii w temacie, nie wypracowała komisja oświaty w starostwie powiatowym. Radna Urszula Ganczarek ponadto zauważyła niespójność w tym, że tłumaczy się konieczność likwidacji szkoły z powodu niżu demograficznego, a z drugiej strony przedstawiane są dokumenty świadczące o zainteresowaniu młodzieży takim rodzajem dalszego kształcenia.

Nigdzie natomiast nie ma informacji o sytuacji finansowej, zatrudnienie się nie zmieni, nauczyciele zostają… W takim razie likwidujemy nie to liceum, które powinniśmy…? – zastanawiała się na forum.

Głos na sali zabrała między innymi także rozżalona dyrektor szkoły Marzena Łysoniek-Manikowska.

Decydujecie o losach ludzi. Powołując się na argumenty o maturach i niskiej frekwencji, a jednocześnie nikt z Państwa nie zainteresował się tym jaka jest jest ona obecnie i jak poszły egzaminy maturalne – powiedziała.

Na pytanie w kwestii finansowej, nie otrzymano odpowiedzi. Wicestarosta tłumaczył, że chodzi o przyszłość.

Ostatecznie za podjęciem uchwały było 19 osób, siedem było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że od 1 września IV LO wejdzie w skład III-go ogólniaka. Nabór do „mundurówki” będzie ograniczony do dwóch oddziałów.

 

***

 

Na sesji odwoływano się również do braku dokumentu strategii dla powiatowej oświaty. Co powiedział w tej kwestii dyrektor Stanisław Szelewa i jakie są plany na dalsze lata?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

 

MM, foto: Wiktor Bąkiewicz

 

{gallery}galerie/150608sesja{/gallery}

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *