DDMA – recepta na koronawirusa

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to ogłoszone w sobotę przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ryzyko zakażenia koronawirusem. Dlatego też apelujemy o szczególną ostrożność, stosowanie zasady „dezynfekcja – dystans – maseczka” i solidarność z seniorami.

Przed zakażeniem koronawirusem powinniśmy szczególnie chronić osoby starsze. Dlatego rząd podjął decyzję o wprowadzeniu zasad, które ograniczają ryzyko zakażenia – m. in. dobrze znane godziny dla seniora w sklepach. Zaczną obowiązywać od 15 października. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 65. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Ponadto zaostrzone zostaną zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki oraz wprowadzone zostanie zalecenie maksymalnego ograniczenia kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia. – Ochrona seniorów nie uda się bez międzypokoleniowej solidarności społecznej! Dlatego też apelujemy o niesienie pomocy i wsparcia osobom starszym i samotnym. Każdy może włączyć się w takie działanie poprzez zwykłe zrobienie zakupów, wykupienie leków w aptece czy odebranie przesyłki na poczcie – apelują rządzący.  System wsparcia dla seniorów opiera się na działaniach wolontariuszy, organizacji społecznych oraz samorządów i państwa. W pomoc osobom starszym włączają się m. in. harcerze i organizacje pozarządowe. Rząd przeznaczy 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej z przeznaczeniem na zabezpieczenie sanitarne oraz wsparcie pracowników tych placówek. Działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa naszych seniorów. 

Skuteczna walka z koronawirusem polega na przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania, tzw. DDMA: dystans, dezynfekcja, maseczka i aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.  Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *