Czekamy na Was w Pszennie

To będzie święto całej gminy Świdnica, z jej 33 sołectwami. Dożynki to przede wszystkim święto rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy. To właśnie ten moment, aby z wdzięcznością i szacunkiem spojrzeć na ich trudną, codzienną pracę.

Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 11 tys. ha to grunty orne. To największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim. I chociaż nie zawsze zdarzają się obfite zbiory, to jednak starannie pielęgnowana tradycja i umiejętność wspólnego świętowania dożynek ma znaczący wpływ na umacnianie i kształtowanie lokalnych społeczności. Tegoroczne dożynki zorganizowane zostaną w Pszennie. Rozpocznie je korowód dożynkowy, który przejdzie przez boisko sportowe o godzinie 12.45. Następnie odbędzie się uroczysta Msza Święta. Organizatorzy dożynek po raz kolejny zadbali o szereg atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na scenie wystąpią „Ale Babki”, Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”oraz Mażoretki z Pszenna. Na godz. 17.00 planowany jest występ gwiazdy imprezy. Będzie nią zespół „BRAThANKI”. Ponadto odbędą się także konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy, stragan dożynkowy oraz oczywiście Świdnicki Łokieć, którego organizatorem jest nasza gazeta. To impreza nie tylko dla wszystkich nietypowych, ale przede wszystkim tych, którzy lubią dobrą zabawę. W ubiegłym roku szukaliśmy osób  z najdłuższymi łokciami i najkrótszymi stopami. Mieliśmy też konkurencję na ułożenie najwyższej wieży z plastikowych kubków oraz tę specjalną – zarezerwowaną tylko dla mieszkańców gminy Świdnica. Sprawdzaliśmy wówczas która z gminnych rodzin jest Najdłuższa na wyciągnięcie ręki. Jaki kategorie będą w tym roku w Pszennie? O tym już w kolejnym numerze Wiadomości Świdnickich i specjalnym dodatku, który wydamy z okazji Dożynek w Gminie Świdnica.

Świdnicki Łokieć to wspólna zabawa organizowana od czternastu lat przez „Wiadomości Świdnickie” i portal ws-24.pl, w której może wziąć udział każdy. Od 2011 roku kolejne edycje „Świdnickiego Łokcia” odbywają się w trakcie dożynek gminy Świdnica. Najpierw gościliśmy w Krzyżowej, potem w Burkatowie, Lutomi, później znowu w Krzyżowej, dwa lata temu również w Lutomi, a w  ubiegłym roku ponownie wróciliśmy do Krzyżowej. Teraz spotkamy się w Pszennie. Do zobaczenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *