Czekały na remont kilkadziesiąt lat

Kapitalnego remontu doczekały się toalety w hali przy ulicy Pionierów w Świdnicy. Prace sfinansowano z pieniędzy zaoszczędzonych przez gospodarza obiektu – Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

remont pionierow 001

Mający swój niepowtarzalny klimat obiekt obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Pamięta medale mistrzostw Polski siatkarek Polonii, skoki mistrza świata w akrobatyce sportowej Andrzeja Garstki czy z najnowszej historii drużynowe mistrzostw Polski bokserów z 1998 roku. Obecnie hala służy przede wszystkim młodzieży szkolnej, siatkarkom, akrobatom, bokserom czy amatorskim drużynom koszykówki i siatkówki. Wciąż odbywają się w niej zawody rangi wojewódzkiej czy ogólnopolskiej. Jedną z pięt achillesowych obiektu był stan toalet, które na remont czekały kilkadziesiąt lat. Prace trwały na przełomie 2015 i 2016 roku. – Kapitalny remont kosztował blisko 45 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z naszego budżetu, z puli oszczędności na innych inwestycjach. W ramach prac wymieniono również drzwi wewnętrzne prowadzące do hali. Po remoncie nie musimy się już wstydzić stanu sanitariatów, a obiekt hali może godnie gościć młodzież szkolną, zawodników klubów czy uczestników organizowanych w hali imprez – mówi Jan Czałkiewicz, kierownik działu obiektów Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Hala przy ulicy Pionierów Świdnickich jest jednym z najstarszych obiektów sportowych w mieście. Wzniesiona ją w 1916 roku jako Hindenburg Halle, na miejscu poprzednio wybudowanej hali z 1876 roku. Budowę wykonano według projektu świdnickiego architekta Heinricha Borsta, którą rozpoczęto w 1914 roku. Otwarcie nastąpiło 26 sierpnia 1916 roku. Do wybuchu drugiej wojny światowej była wykorzystywana głównie przez istniejące w mieście towarzystwa gimnastyczne. Pełniła też rolę obiektu widowiskowego – odbywały się w niej polityczne wiece, spotkania, wydarzenia kulturalne.

Po 1945 roku hala była kilka razy przebudowywana i częściowo straciła swój niepowtarzalny wygląd.

remont pionierow 001 remont pionierow 002 remont pionierow 003 remont pionierow 004 remont pionierow 005 remont pionierow 006 remont pionierow 007

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *