Czego chcą mieszkańcy Zawiszowa? Inwestycje obecne i przyszłe.

Mniej hałasu, więcej nowych chodników, poprawy sytuacji przy ul. Stęczyńskiego i Kazimierza Wielkiego, utworzenie żłobka i przedszkola, miejsca do wypoczynku i rekreacji, utworzenie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w okolicach „Stokrotki”, a także powstanie klubu seniora – to tylko nieliczne z zadań do wykonania, które zaproponowali podczas wczorajszego spotkania mieszkańcy osiedla Zawiszów. Cześć z nich jest lub będzie w najbliższym czasie realizowana. Z władzami miasta, policją i strażą miejską wczoraj spotkało się blisko 40 osób.

 

Mniej hałasu, więcej nowych chodników, poprawy sytuacji przy ul. Stęczyńskiego i Kazimierza Wielkiego, utworzenie żłobka i przedszkola, miejsca do wypoczynku i rekreacji, utworzenie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w okolicach „Stokrotki”, a także powstanie klubu seniora – to tylko nieliczne z zadań do wykonania, które zaproponowali podczas wczorajszego spotkania mieszkańcy osiedla Zawiszów. Cześć z nich jest lub będzie w najbliższym czasie realizowana. Z władzami miasta, policją i strażą miejską wczoraj spotkało się blisko 40 osób.

Na pytania mieszkańców w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy odpowiadali: prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, zastępca prezydenta Marek Suwalski, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Maria Kasprowicz- Gładysz, zastępca komendanta KPP w Świdnicy młodszy inspektor Marek Cupiał, zastępca komendanta Straży Miejskiej Jan Łętowski, kierownik Wydziału Prewencji świdnickiej Straży Miejskiej Marek Fiłonowicz oraz nowa dzielnicowa Magdalena Kos. Przyszli też miejscy radni z dzielnicy, czyli Magdalena Rumiancew-Wróblewska i Grażyna Ciążeńska.

Włamania do mieszkań i kradzieże

Na początku spotkania policja przedstawiła statystyki dotyczące osiedla Zawiszów i z zebranych materiałów wynikało, że jest to jedno z bezpieczniejszych osiedli w Świdnicy, czego dowodzi znikoma liczba wypadków, kolizji i bójek. Nie można tego powiedzieć o innych typach przestępstw, takich jak włamania i kradzieże. Na Zawiszowie często dochodzi do okradania mieszkań, najczęściej przy ul. Łokietka. Mieszkańcy borykają się również z problemem kradzieży na osiedlowych działkach  – wandale najczęściej w okresie letnim włamują się do altanek, zabierając sprzęty ogrodnicze itp. Na Zawiszowie doszło też do kradzieży czterech samochodów. Dużo interwencji dotyczy też przemocy domowej oraz zakłócania ciszy nocnej np. przy ul. Ks. Jadwigi.

Potrzeby rodzin z dziećmi

Głównym powodem spotkania było przedstawienie zakresu inwestycji, jakie są i będą realizowane na osiedlu Zawiszów w najbliższych latach, przede wszystkim za sprawą budżetu obywatelskiego, ale nie tylko.  Będzie tego sporo. Już udało się zamontować nowy plac zabaw, tzw. plaster miodu. – Wartość tego zadania to 85 tys. zł. – miasto zgodnie z budżetem obywatelskim dało 65 tys. zł, a resztę 20 tys. zł dołożyła Spółdzielnia Mieszkaniowa – to przykład bardzo dobrej współpracy pomiędzy spółdzielnią a miastem, którą na pewno będziemy kontynuować – zapewniała Beata Moskal-Słaniewska.

Osiedle Zawiszów to jedno z najmłodszych dzielnic miasta, mieszka tu dużo rodzin z małymi dziećmi.  – Wprawdzie nie z budżetu obywatelskiego, ale z pieniędzy miejskich obecnie rozbudowujemy Szkołę  Podstawową nr 1 w Świdnicy. To zadanie zostało przez mieszkańców zgłoszone w budżecie i uznaliśmy, że jest jak najbardziej słuszne. Gdyby nie było rozbudowy, dzieci z osiedla musiałyby uczęszczać do szkoły na drugą i trzecią zmianę. Obecnie dzieci uczą się  w salkach przykościelnych, dzięki życzliwości księdza proboszcza z Zawiszowa , który bezpłatnie je udostępnia – tłumaczyła prezydent.  – Rozbudowa szkoły trwa. Przewidywane termin oddania do użytku to połowa grudnia tego roku. Zadanie kosztowało 1 milion 300 tys. zł.

W 2016 roku rozpocznie się także budowa żłobka.  – W Świdnicy jest problem z opieką dzieci do lat 3, ponieważ jest tylko jeden miejski żłobek, z niewielką opłatą. Jedna placówka o ograniczonej ilości miejsc to za mało – tłumaczyła Beata Moskal-Słaniewska. Żłobek powstanie w okolicy szkoły na Zawiszowie. Inwestycja będzie kosztowała ok. 4,5 miliona złotych (w 85 proc. finansowane ze środków zewnętrznych w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej, która posiada pulę środków unijnych, z budżetu tylko kilkaset złotych). Dokumentacja jest w fazie przygotowania.

Problemem jest też przedszkole. Będą poczynione rozmowy z Fundacją, która obecnie prowadzi taką placówkę na osiedlu.

Hałas największym problemem

Obecnie największym problemem mieszkańców Zawiszowa jest uporczywy hałas wynikający ze zwiększonego ruchu samochodów ciężarowych. Taka sytuacja ma miejsce przy ul. Kazimierza Wielkiego i Stęczyńskiego. Dodatkowo krótki czas zmiany świateł przy ul. Stęczyńskiego powoduje też korki w tym rejonie.

W najbliższych dniach rozpoczną się nasadzenia wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego.  – Będą nasadzenia mieszane, wielopoziomowe, drzewa, krzewy, po to, aby powstała zielona ściana, która będzie chronić  tę ulicę od hałasu – wymieniła prezydent. Mieszkańcy ulicy Stęczyńskiego też borykają się z hałasem. – Moim zdaniem tutaj lepiej zamontować ekrany akustyczne niż nasadzenia – mówiła jedna z mieszkanek. Prezydent Świdnicy zapewniała, że to bardzo drogie rozwiązanie, ale jeśli trzeba będzie, to je zamontujemy. – Trzeba jednak najpierw wykonać badania natężenia hałasu i proponuję zrobić to po 15 listopada, czyli po zakończeniu remontu ulicy Sikorskiego, żeby mieć obraz rzeczywisty.

Problemy komunikacyjne oraz klub seniora

Radna Małgorzata Rumiancew-Wróblewska wskazała na duży problem z przejściem dla pieszych na wysokości „Stokrotki”. – To częste przechodzenie mieszkańców z jednej części osiedla na drugą. Mieszkańcy postulują, by tam zrobić sygnalizację świetlną, ponieważ jest niebezpiecznie – mówiła radna. Kolejna sprawa to ogrodzenie boiska środowiskowego, które jest zrobione przez miasto, ale na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej. Warto byłoby też zagospodarować teren za „Czerwoną Torebką”, bo obecnie jest zaniedbany. Przydałoby się także utwardzić  i oświetlić drogę w „parku zawiszowskim”.

Też sam wyjazd samochodów z ulicy Niemcewicza w kierunku „Stokrotki” przez parking i dalej na główną ulicę powoduje, że piesi często nie mają którędy przejść. Warto byłoby lepiej rozwiązać ten problem komunikacyjny. Były też przecież kolizje drogowe. Powodem może być na przykład brak bocznego chodnika dla pieszych.

Mieszkańcy osiedla potrzebują też klubu seniora. – Tu mieszka również znaczna ilość osób starszych, emerytów i rencistów, którzy chętnie spędzaliby czas wspólnie, w miejscu do tego przeznaczonym, gdzie będą organizowane ciekawe i urozmaicone zajęcia – mówiła Magdalena Rumiancew-Wróblewska.

Zdecyduj, na co wydać 3,6 miliona złotych

Podczas spotkania przez Krystiana Wereckiego, który jest koordynatorem budżetu obywatelskiego, przedstawione zostały nowe zasady kolejnej edycji przedsięwzięcia. Mieszkańcy otrzymali ulotki informacje o tym, jak zgłosić projekt do Świdnickiego Budżetu Partycypacyjnego 2016. Formularz wniosku można było odebrać po spotkaniu. Można też to zrobić w Urzędzie Miejskim oraz na stronie www.glosuj.swidnica.pl.

W najbliższym czasie planowane są też spotkania z mieszkańcami innych dzielnic. – Państwa opinie, propozycje zadań do realizacji, zgłoszone potrzeby oraz  projekty konkretnych rozwiązań są niezwykle cenne, a także niezbędne do kształtowania miasta przyjaznego mieszkańcom. Zapraszam więc do udziału w kolejnych spotkaniach – zachęca Beata Moskal-Słaniewska

 

Beata Figurna-Garbiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *