Czas na Teatr (PROGRAM)

Żaden rok obecnej dekady nie był chyba równie wyczekiwany przez polskie społeczeństwo niż ten obecny. W 2018-tym obchodzimy wiele jubileuszy i rocznic, w tym tę najważniejszą czyli 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sposoby świętowania stulecia Niepodległej to dziś nie tylko marsze, defilady i wiece. Środowisko artystyczne nie stroni od konfrontacji z historią, jej bohaterami, oraz trudnymi tematami związanymi z zaborami, tworzeniem się nowego społeczeństwa po roku 1918 czy później 1989. Również kolejna edycja Świdnickiego Festiwalu Czas na teatr/Teatr na czasie pozwoli widzom zmierzyć się ze swoim dziedzictwem narodowym.

fot. ilustracyjne, archiwum redakcji

Na otwarcie iście galowa propozycja czyli BAL według Balu w Operze Tuwima, w wykonaniu młodzieżowej grupy Alchemii Teatralnej pod opieką Juliusza Chrząstowskiego, Dominika Strycharskiego i Tomka Dajewskiego. Alchemicy zabiorą nas w katastroficzną podróż przez absurdalny, wykrzywiony świat, pełen językowej ekstrawagancji nad którym wisi jednak mroczne widmo totalitaryzmu.

Dzień później widzowie podążą śladami Ireny Sendler. Dusze zamknięte w słoiku to koprodukcja świdnickiej Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia oraz Młodzieżowego Domu Kultury. O życiu jednej z najbardziej znanych „Sprawiedliwych wśród narodów świata” opowiedzą młodzi wykonawcy reżyserowani przez Joannę Chojnowską.

Trzeci dzień festiwalu poświęcony będzie spacerom tematycznym. Tajemnice Miejskiej Biblioteki Publicznej odsłonią przed nami Monika Turzańska, Anna Pietrzak oraz Sebastian Miech w spacerze poznajMY pałac, który odbędzie się w dwóch przedziałach czasowych. Z kolei Zbigniew Malicki poprowadzi spotkanie poświęcone Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wcześniejszych zapisów na spotkania można dokonywać drogą mailową. Prosimy pisać na adres h.szymanska@sok.com.pl .

W czwartek na deskach świdnickiego teatru pojawią się prawdziwe gwiazdy polskiej sceny. Tacy artyści jak Radosław Krzyżowski i Beata Rybotycka zagrają w spektaklu Wędrowanie. Część II Wyzwolenie wg S. Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Można powiedzieć, że na chwilę widzowie przeniosą się do Krakowa, a duch Wyspiańskiego będzie czuwał nad przebiegiem uroczystości.

Początek weekendu będzie z kolei czasem na wzbogacenie swojej wiedzy teatralnej jak i również spróbowanie swoich sił w performowaniu. Do szkół i przedszkoli na spotkania wyruszą Patrycja Rojecka, Bożena Oleszkiewicz, Kamil Król, Paweł Niżyński, W Młodzieżowym Domu Kultury będzie można wziąć udział w Warsztatach Maski Teatralnej. W sobotę dzieci wraz z rodzicami zaproszone są na familijne działanie plastyczno-teatralne Zaprojektuj kostium i zagraj postać, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej pojawi się absolutna gwiazda polskiej humanistyki czyli Mirosław Kocur, który poprowadzi lekcję Szaleństwo w teatrze.

Niedziela będzie gratką zarówno dla małych i dla dużych. Teatr Żelazny z Katowic przyjeżdża ze spektaklem dla dzieci – Pchłą Szachrajką wg Jana Brzechwy. Wieczorem natomiast dojrzała widownia będzie miała okazję bliżej poznać Krzysztofa Kowalewskiego, aktora znanego między innymi z roli Onufrego Zagłoby czy kultowej już satyrycznej audycji radiowej Kocham Pana, Panie Sułku. Spotkanie poprowadzi Mariola Mackiewicz.

Na zakończenie festiwalu prosto z Warszawy Teatr Polonia przywozi spektakl Na Czworakach wg T. Różewicza w mistrzowskiej reżyserii Jerzego Stuhra, którego będzie można też zobaczyć w tej inscenizacji na scenie.

Tuwim, Wyspiański, Różewicz – giganci polskiej literatury i polskiego teatru w nowych, ciekawych interpretacjach grup teatralnych i teatrów z całej Polski. Warsztaty dla dzieci, spacery tematyczne, spotkania z wybitnymi aktorami – tego po prostu nie można przegapić! Warto we wrześniu znaleźć Czas na teatr, bo przecież teatr zawsze jest na czasie, a w tak mistrzowskim wydaniu tym bardziej. Zapraszamy na festiwal!

Świdnicki Ośrodek Kultury

24.09.2018


godz. 19.00
Spektakl „BAL” wg J. Tuwima w wykonaniu Alchemii teatralnej
reżyseria: J. Chrząstowskiego, T. Dajewskiego i D. Strycharskiego
sala teatralna ŚOK, Rynek 43, wstęp wolny

25.09.2018

godz. 13.00

Dusze zamknięte w słoiku” spektakl oparty na faktach z życia Ireny Sendlerowej przygotowany we współpracy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego, Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Świdnicy i Młodzieżowego Domu Kultury im. M. Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy, scenariusz i reżyseria: Joanna Chojnowska, kierownictwo muzyczne: Kacper Birula (w spektaklu wykorzystano między innymi utwory dr. Grzegorza Wierzby)
sala teatralna ŚOK, Rynek 43, wstęp wolny

26.09.2018

godz. 10.00
Spacer tematyczny „poznajMY pałac” po Miejskiej Bibliotece Publicznej poprowadzą Monika Turzańska, Anna Pietrzak, Sebastian Miech, ul. Franciszkańska 18 (propozycja dla przedszkoli, zapisy h.szymanska@sok.com.pl do dnia 17.09.2018)

godz. 10.30

Spacer tematyczny po Muzeum Dawnego Kupiectwa poprowadzi Zbigniew Malicki
Rynek 37 (propozycja dla szkół podstawowych, zapisy h.szymanska@sok.com.pl do dnia 20.09.2018)

godz. 12.00

Spacer tematyczny „poznajMY pałac” po Miejskiej Bibliotece Publicznej poprowadzą Monika Turzańska, Anna Pietrzak, Sebastian Miech, ul. Franciszkańska 18 (propozycja dla uczniów szkół podstawowych, zapisy h.szymanska@sok.com.pl do dnia 17.09.2018)

27.09.2018

godz. 18.00

Spektakl WĘDROWANIE. CZĘŚĆ II WYZWOLENIE wg S. Wyspiańskiego, Krakowski Teatr Scena STU, reżyseria: Krzysztof Jasiński
sala teatralna ŚOK, Rynek 43, bilety 30/20 zł

obsada:
Radosław Krzyżowski / Krzysztof Zawadzki, Beata Rybotycka, Robert Koszucki, Agata Myśliwiec- Grząślewicz, Krzysztof Kwiatkowski / Michał Mikołajczak, Michał Meyer, Andrzej Róg, Dorota Kuduk, Monika Kępka, Krzysztof Pluskota, Marcin Zacharzewski, Piotr Grząślewicz, Marcin Hilarowicz

28.09.2018

godz. 9.00

Spotkania z aktorami w placówkach oświatowych

Patrycja Rojecka — Przedszkole Miejskie nr 4, ul. Lelewela

Bożena Oleszkiewicz — Przedszkole Miejskie nr 6, ul. Komunardów 2

Kamil Król — Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Wałbrzyska 39

Filip Niżyński — Szkoła Podstawowa nr 315, ul. Wojska Polskiego 3


godz. 9.00
Spacer tematyczny
„Kulturowe aspekty podróżowania” po Kościele Pokoju poprowadzi Mariola Mackiewicz, plac Pokoju (propozycja dla uczniów szkół średnich, zapisy h.szymanska@sok.com.pl do dnia 17.09.2018)

godz. 16.00

Warsztaty maski teatralnej w Młodzieżowym Domu Kultury, ul. Nauczycielska 2
(propozycja dla uczniów szkół podstawowych, zapisy: 74851 33 30 do dnia 20.09.2018)

29.09.2018

godz. 12.00
Alchemia teatralna — lekcja o teatrze „Szaleństwo w teatrze” poprowadzi prof. Mirosław Kocur
Miejska Biblioteka Publiczna ul. Franciszkańska 18, wstęp wolny

godz. 13.00

Familijne warsztaty plastyczno-teatralne Zaprojektuj kostium i zagraj postaćpoprowadzą Małgorzata Ochenduszko i Marta Ciućka, Galeria Fotografii, Rynek 43 (propozycja dla dzieci 5-8 lat wraz z rodzicami, zapisy h.szymanska@sok.com.pl do dnia 24.09.2018)

30.09.2018


godz. 16.00
Spektakl familijny „Pchła szachrajka” wg Jana Brzechwy, Teatr Żelazny w Katowicach

sala teatralna ŚOK, Rynek 43, bilety 5 zł

godz. 18.00

Spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim poprowadzi Mariola Mackiewicz
sala teatralna ŚOK, Rynek 43, wstęp wolny

1.10.2018

godz. 19.00
Spektakl NA CZWORAKACH wg T. Różewicza, Teatr Polonia w Warszawie, reżyseria: Jerzy Stuhr
sala teatralna ŚOK, Rynek 43, bilety w przedsprzedaży 45 zł (normalne) / 35 zł (ulgowe), w dniu spektaklu 55 zł (normalne) / 45 zł (ulgowe)

obsada: Anna Karczmarczyk, Dorota Stalińska, Michał Breitenwald, Wojciech Chorąży, Andrzej Glazer, Wiesław Komasa, Maciej Kosmala, Krystian Łysoń/Mateusz Kmiecik, Jerzy Stuhr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *