Czas na stadion na Nowym Mieście
Obiekt sportowy przy ulicy Chopina 1 czasy świetności ma już dawno za sobą. Obecnie to opuszczona, zarośnięta ruina. Ten nieprzyjemny stan rzeczy ma się zmienić. Kosztem ponad 60 milionów złotych w ciągu 5 lat ma powstać stadion lekkoatletyczno-piłkarski o wysokim standardzie, hotel, oraz odkryte kąpieliska.
Obiekt sportowy przy ulicy Chopina 1 czasy świetności ma już dawno za sobą. Obecnie to opuszczona, zarośnięta ruina. Ten nieprzyjemny stan rzeczy ma się zmienić. Kosztem ponad 60 milionów złotych w ciągu 5 lat ma powstać stadion lekkoatletyczno-piłkarski o wysokim standardzie, hotel, oraz odkryte kąpieliska.
Ze względu na koszty, budowa ma być podzielona na trzy etapy. W pierwszym ma nastąpić przebudowa stadionu oraz jego zaplecza (szatnie, prysznice itp.). Zmodernizowany stadion o pojemności ok. 2000 widzów, na którym ma powstać infrastruktura lekkoatletyczna, ma spełniać wymagania II kategorii IAAF-u (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych). Na takich obiektach można przeprowadzać oficjalne zawody w konkurencjach królowej sportu. Razem z istniejącą już w tym miejscu halą, ma stać się lekkoatletycznym centrum szkoleniowym. Fani futbolu nie muszą się martwić – pełnowymiarowe boisko z bramkami nadal będzie służyć piłkarzom. Również późnym wieczorem, gdyż stadion ma zostać wyposażony w silne sztuczne oświetlenie.
Drugie miejsce na liście zajmuje budowa hotelu. Dwugwiazdkowego, mogącego pomieścić 60 gości. Ostatnie w kolejce są odkryte baseny – jeden sportowy, o długości 50 metrów, drugi dla fanów leniwej i relaksacyjnej kąpieli, a trzeci – brodzik – ma służyć małym dzieciom. Na terenie obiektu mają jeszcze powstać m.in. mniejsze boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, plac do gry w koszykówkę oraz kort tenisowy. Razem z przystosowanym do potrzeb biegaczy i rowerzystów Parkiem Sobieskiego, Stadion Nowe Miasto ma stanowić wszechstronne centrum rekreacyjno-wypoczynkowe, odpowiadające wymaganiom zarówno profesjonalistów, jak i 100% amatorów.
Pierwsze wizualizacje nowego stadionu powstały w 2012 roku. W tym miasto kompletuje dokumenty dotyczące strony finansowej całego przedsięwzięcia. Jeśli uda się pozyskać wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, to nowy obiekt mógłby zostać ukończony przed 2018 rokiem.
Bogate tradycje to jedyna rzecz jaka pozostała po latach sławy obiektu w Wałbrzychu. Stadion Miejski powstał po I wojnie światowej, w 1926 r., wraz z dzielnicą Nowe Miasto, zwany wówczas – Waldenburg – Neustadt Waldenburger Berglandstadion. Służył nie tylko do rozgrywania imprez sportowych, ale też jako miejsce masowych zgromadzeń i demonstracji. Jednym z najważniejszych wydarzeń w przedwojennej historii obiektu było wystąpienie wyborcze Adolfa Hitlera 22 lipca 1932 roku, na które tłumnie przybyli okoliczni mieszkańcy. W 1946 roku arenę przejął nowy klub – Górnik Wałbrzych. W latach 1983–1989 stadion gościł występy tego zespołu w Ekstraklasie. W latach świetności obiektu frekwencja dochodziła do 40 000 widzów. Na przełomie 1992 i 1993 roku doszło do fuzji Górnika z Zagłębiem Wałbrzych, a powstały w ten sposób klub zadomowił się na obiekcie Zagłębia, stadionie 1000-lecia. Od tego czasu obiekt nie jest już regularnie użytkowany i powoli niszczeje.
RYS. AS-PA PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA
Tak ma wyglądać odnowiony kompleks sportowy w wałbrzyskiej dzielnicy Nowe Miasto