Czas na bal

– Jeśli prawdziwym powodem napisania poematu Bal w Operze był sprzeciw Tuwima wobec rodzącego się w latach trzydziestych faszyzmu, to naszym, Alchemii, impulsem do sięgnięcia po ten pamflet jest wpisana w niego niezgoda na zezwierzęcenie dzisiejszego świata, pełnego pogoni za władzą, pieniądzem, seksem czy kiczem – mówią uczestnicy projektu i zapraszają na kolejny swój pokaz oraz rozstrzygnięcie konkursu na sztukę teatralną.

Teatr uwielbia kontrasty,  zderzenia  nastroju wysokiego z niskim, patosu z trywialnością, a nie brakuje ich we wszystkich jedenastu częściach tego poematu z 1936 roku.

Całość utworu nie jest możliwa dla Alchemików do wystawienia, dlatego też skupili się na wybranych  fragmentach, które zawierają w sobie szczególny rodzaj muzyczności, akcenty błazenady, żartu i obrazy całkowicie fantastyczne, z pogranicza snu.

Język pełen inwektyw, potocyzmów, makaronizmów, świat groteski, absurdu, konwencja nieustającej zabawy i tytułowego balu jest świetnym materiałem do pracy warsztatowej dla ekspertów od dźwięku (Dominik Strycharski) ruchu (Tomasz Dajewski) i techniki aktorskiej (Juliusz Chrząstowski).

Czy owocem ich działań będzie spektakl-satyra, groteska o katastroficznym wymiarze zgodna z duchem autora Balu? Przekonamy się w dniu kolejnej alchemicznej premiery.

Zapraszamy 20 czerwca, na godz. 19.00 do sali teatralnej ŚOK — wówczas też rozstrzygnie się konkurs  SZTUKA TEATRALNA.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *