#Czarny Protest także w Świdnicy. Mieszkańcy strajkowali! Tłumy w Rynku (FOTO)

Nie tylko kobiety, ale też mężczyźni przyszli dzisiaj, 3 października w samo południe do świdnickiego Rynku, by zaprotestować przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Zamiast do pracy, wybrali się na demonstrację. By walczyć o wolność i złożyć podpis. Ubrani na czarno, z ulotkami i transparentami w rękach krzyczeli m.in.: „Wolny wybór”, „PiS Polsce Ciąży”, „Aborcja prawem nie łaską”, „Nasze sumienie, nasza sprawa”, „Martwa dziecka nie urodzę”, „Kobieta to nie inkubator”.

Czarny protest (34)

Nam kobietom chcą zabrać nasze prawa do wolności, a my na to na pewno nie pozwolimy. Jesteśmy tu po to, aby zaprotestować – mówiła inicjatorka świdnickiej akcji Violetta Mazurek. – Cieszmy się, że w naszą akcję włączył się praktycznie cały świat. Mamy poparcie m.in. w Australii, w Stanach Zjednoczonych.

Czarny Protest to wyraz sprzeciwu wobec decyzji Sejmu o odrzuceniu projektu liberalizującego przepisy aborcyjne i jednoczesnym skierowaniu do dalszych prac projektu ustawy zaostrzającej prawo do aborcji. Wzorem jest protest kobiet w Islandii, który 41 lat temu sparaliżował kraj.

Akcja została zgłoszona do Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Wszystko odbywało się legalnie i pokojowo. W proteście wzięły setki osób. Wśród nich m.in. lokalne dziennikarki, pracownice instytucji kulturalnych, nauczycielki, członkinie organizacji pozarządowych, a także matki, córki, emerytki, kucharki i wszystkie inne kobiety. I mężczyźni także!

Wszyscy musimy sprzeciwić się barbarzyńskiej ustawie odzierającej kobiety z godności i bezpieczeństwa. Są nas tysiące! Tysiące kobiet i mężczyzn ze wszystkich miast w Polsce wychodzi na ulice i głośno wyraża swój sprzeciw przeciwko ustawie całkowicie zakazującej aborcji – mówią inicjatorki.

W akcji wzięła również udział prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. – Zgromadziliśmy się tutaj, bo jesteśmy za nowoczesną Polską. Jesteśmy za taką Polską, w której szanowane są prawa wszystkich, również prawa kobiet. Nie jesteśmy tutaj dlatego, bo uważamy, że aborcja jest dobra. Jesteśmy tutaj dlatego, bo uważamy, że o swoim zdrowiu i swoim życiu ma decydować kobieta. Jesteśmy tutaj dlatego, bo chcemy nowoczesnej medycyny dla naszych młodych Polek – mówiła prezydent.

Więcej w papierowych „Wiadomościach Świdnickich”.

tekst Beata Figurna-Garbiec, fot. redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *