Codzienne kontrole autokarów

Przez trzy najbliższe tygodnie w godz. 06.30-08.30 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej policji na parkingu Stacji Paliw PKN Orlen na ul. Esperantystów w Świdnicy kontrolować będą stan techniczny autokarów wożących dzieci do miejsc wypoczynku zimowego bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia takiej potrzeby.

Podczas ferii zwiększy się liczba kontroli pojazdów przeprowadzanych przez Policję. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę przede wszystkim na trzeźwość kierowców, odpowiednie wyposażenie autobusów, ich stan techniczny, a także na przestrzeganie czasu pracy. – Pamiętajmy, że zawsze jest możliwość skontrolowania autokaru, którym dziecko będzie podróżowało, przez policjantów ruchu drogowego. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty. Możemy także wezwać patrol policji na miejsce, jeśli tylko stan techniczny pojazdu lub zachowanie kierowcy budzą wątpliwości – przypomina sierż. szt. Magdalena Ząbek, rzecznik prasowy świdnickiej policji.

Zanim nastąpi wyjazd:
– Organizator wycieczki/ imprezy przed zamówieniem pojazdu (autokaru) winien ustalić liczbę pasażerów i sprawdzić czy pojazd ten jest przystosowany do przewozu żądanej liczby osób.
– Przygotowując wyjazd autokarowy należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym, a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.
– Pamiętajmy, że pojazd bardzo wyeksploatowany,  nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.
– Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego. 
– Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas wezwać policję, która zweryfikuje podejrzenia.
– Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.

(opr)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *