Co z karą za Zaułek?

zaulek

Upłynął termin rozpoczęcia budowy galerii w Zaułku Świętokrzyskim w Świdnicy. Za niezrealizowanie tego warunku umowy, prywatnemu inwestorowi groziła kara wysokości miliona złotych.

Upłynął termin rozpoczęcia budowy galerii w Zaułku Świętokrzyskim w Świdnicy. Za niezrealizowanie tego warunku umowy, prywatnemu inwestorowi groziła kara wysokości miliona złotych.

Wiążąca z miastem umowa z 2012 roku zakładała rozpoczęcie budowy najpóźniej w połowie 2015 r.

Ówczesne władze miasta i firma Blackrock Properties podpisały akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości niezabudowanych położonych w Świdnicy przy ul. Różanej, Świętokrzyskiej i Łukowej i oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Firma złożyła pismo wyjaśniające, dlaczego nie może wywiązać się z powyższej umowy zagospodarowania zakupionego gruntu – przybliża Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Zmieniły się okoliczności, w dół poszły stawki czynszów, do góry z kolei koszty budowy. Kilka rzeczy się nie bilansuje. Kiedy zabiegaliśmy o rozpoczęcie budowy, wówczas nie mieliśmy zielonego światła, a kiedy musimy czekać na lepszy moment, bo tylko o to chodzi – plany się nie zmieniają, proszę tylko o czas, grozi nam sankcja finansowa – gwarantuje Paweł Skonieczny. – Podchodzę do tematu biznesowo i nie chciałbym wybudować byle czego, byleby uniknąć kary finansowej. Nie mam bowiem w umowie zawartej klauzuli mówiącej o tym, co ma powstać w Zaułku Świętokrzyskim. Chcę by powstało tu coś ponadczasowego. Świdnica nie zasługuje na byle jaką galerię. Myślę, że sprawiedliwe byłoby zawarcie w sprawie porozumienia, ponieważ nikt inny w Świdnicy, nie miał podobnych zapisków w umowie, a wręcz kilka inwestycji odbywało się na niekorzystnych dla miasta warunkach. Na przykład bezprzetargowa sprzedaż gruntów przy ul. Ceglanej, na czym wiele straciliśmy – komentował w maju dla „Wiadomości Świdnickich” Skonieczny.

Władze miasta przychyliły się do tego by termin realizacji inwestycji uległ zmianie.

W dniu 7 lipca br. podpisano akt notarialny – aneks do umowy sprzedaży, ustanowienia hipotek i oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Spółka Blackrock Propertis Sp. z o. o. zobowiązała się do rozpoczęcia budowy i wykonania stanu zerowego w terminie sześciu lat oraz zakończenia budowy (uzyskania prawomocnego pozwolenia na użytkowanie) w terminie ośmiu lat i sześciu miesięcy licząc od dnia 7 czerwca 2012 roku. Nastąpiła więc prolongata terminu rozpoczęcia inwestycji o trzy lata. Wysokości naliczonych kar pozostały niezmienione – informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Oznacza to, że być może galerii doczekamy się w 2018 roku.

 

mm, foto: Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *