Cmentarz w remoncie

Zaniedbane nekropolie z dawnych lat odzyskują swój blask. Wszystko za sprawą prac rewitalizacyjnych, które obecnie trwają na cmentarzu przy Kościele Pokoju w Świdnicy.

Cmentarz rewitalizacja

W lipcu na teren parafii wkroczyli robotnicy wrocławskiej firmy Restoart. Przez cztery miesiące poddadzą oni konserwacji profilaktycznej oraz technicznej kwatery grobowe przylegające do muru zachodniego, zachodniego wewnętrznego, północnego i wschodniego.

Jest to dalszy ciąg renowacji nekropolii wpisanej w projekt „Luterańska enklawa”. Jak informują koordynatorzy projektu, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy udało się już zrewitalizować mur otaczający plac Pokoju wraz z usytuowanymi w nim pomnikami oraz 12 wolno stojących nagrobków.

Zabytkowa ewangelicka nekropolia, która funkcjonowała od założenia parafii w XVII wieku aż do końca wieku XIX, jest dziś jedną z niewielu zachowanych na Śląsku. Nieużytkowana od ponad stu lat, niszczała z powodu czynników atmosferycznych i licznych kradzieży. Teraz bogato zdobione, wysokiej klasy barokowe i rokokowe grobowce wykonane m.in. z marmuru, granitu, piaskowców i sjenitów, znowu odzyskują swoją urodę.

oprac. (bfg), fot. źródło luterańska enklawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *