Ciasne, ale własne?

Chcą wynajmować lokale, ale najchętniej do kwoty 500 zł za miesiąc. Interesują ich mieszkania o wysokim standardzie wykończenia lokalu (pod klucz) i metrażu 50-60 m2.Takie są wyniki ankiety, przeprowadzonej przez samorząd za pośrednictwem portalu Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Ankieta została w całości przygotowana i przeprowadzona przez urząd, bez żadnych kosztów. Wzięło w niej udział blisko 230 respondentów, którzy odpowiadali na pytania m. in. czy są zainteresowani najmem mieszkania +, jaki czynsz deklarują, czy interesuje ich wykup, a jeśli tak, to po jakim okresie; jaki metraż ich interesuje, a także jaki jest ich status majątkowy i liczba osób w gospodarstwie.- Ankieta pokazała, że mieszkańcy są zainteresowani mieszkaniami z programu Mieszkanie +, mają określone preferencje, ale dla miasta jest to sygnał, że należy ten temat podjąć – mówił podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Jedna ze ścieżek realizacji takich mieszkań, oparta na Banku Gospodarstwa Krajowego, utworzona tak naprawdę na przełomie roku, daje możliwość budowy mieszkań lokatorskich przez spółdzielnie mieszkaniowe. Gminy mogą się włączyć, np. przekazując grunty. I to jest ciekawe rozwiązanie, z którym wiążę spore nadzieje – podkreślał gospodarz miasta zaznaczając jednocześnie, że trwają w tej sprawie intensywne rozmowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Świebodzicach.

Świebodzicka SM rozpoczęła właśnie budowę dwóch nowych budynków, w których znajdzie się łącznie 180 mieszkań. Jeśli rozmowy zostaną pozytywnie sfinalizowane, niewykluczone, że jakaś liczba mieszkań zostanie wybudowana właśnie w systemie mieszkań lokatorskich. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz jeszcze w ubiegłym roku sygnalizował, że w kwestii Mieszkania + jest wciąż wiele pytań i niejasności w obliczu ciągle zmieniających się zasad i uwarunkowań dlatego gmina, zanim podejmie decyzję o przystąpieniu do programu, zasięgnie opinii mieszkańców. Teraz, po uzyskaniu wyników, gmina będzie podejmować dalsze kroki.

Najważniejsze wyniki ankiety, w której wzięło udział 223 respondentów

– 189 osób odpowiedziało, że jest zainteresowana Mieszkaniem +, 39 – że nie jest

– 60 % deklaruje, że chciałoby płacić czynsz na poziomie do 500 zł, 30 % jest w stanie zaakceptować stawki między 500 a 1000 zł.

– na pytanie, czy zainteresowany mieszkaniem byłby w stanie przeprowadzić się do innego miasta – ponad 40% respondentów odpowiedziało twierdząco

– najważniejszym czynnikiem, determinującym najem Mieszkania + był dla biorących udział w ankiecie niski czynsz – wskazało na ten czynnik 39 % respondentów, ale już na drugim miejscu usamodzielnienie się – ponad 35 %

– mieszkańcy oczekują Mieszkań + z wysokim standardem wykonania (pod klucz).

– najbardziej pożądany metraż: 50 i 60 m2,

– najwięcej zainteresowanych jest rodzin 4- i 2-osobowych,

– zdecydowana większość wskazuje na wykup mieszkania po 15 latach

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *