Ceramiczny bazar

ceramika

ceramikaBOLESŁAWIEC. Od 17 do 21 sierpnia bolesławiecki rynek zamieni się w wielki ceramiczny bazar.

Od 17 do 21 sierpnia bolesławiecki rynek zamieni się w wielki ceramiczny bazar. Podczas tegorocznego Święta Ceramiki swoje wyroby zaprezentuje ponad 80 wystawców z Polski i zagranicy. A to tylko jedna z atrakcji największej tego typu imprezy w kraju.

ceramika

Jak co roku program Bolesławieckiego Święta Ceramiki jest bardzo napięty. Mimo że kiermasz zacznie się już w środę 17 sierpnia, główne imprezy przewidziano na weekend. Wtedy też goście będą mogli m.in. nauczyć się lepić garnki na kole garncarskim, wziąć udział w paradzie przebierańców, obejrzeć występy znanych zespołów muzycznych, a także pokaz rozpalania pieca ceramicznego.

– W tym roku zamierzamy wprowadzić kilka nowości, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić program – zapowiada Agata Żukowska z Punktu Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Bolesławcu. – Zamiast jednej parady przebierańców chcemy zorganizować dwie: dla wszystkich oraz dla dzieci i młodzieży. Zmieni się również forma samej imprezy. W tym roku hasłem przewodnim jest „Ceramika w ogniu” i takie też ma być całe święto: emocjonalne, żywiołowe i pełne energii.

Pod tą samą nazwą odbędzie się również piątkowa parada otwierająca Bolesławieckie Święto Ceramiki. W tym roku po raz pierwszy rozpocznie się ona nie po południu, a wieczorem o godzinie 21.30. Może w niej wziąć udział każdy, kto wymyśli sobie efektowne przebranie. Organizatorzy podkreślają jednak, że mile widziane są grupy zorganizowane.

Agata Żukowska: – Natomiast w drugiej paradzie przeznaczonej dla szkół mogą wziąć udział wyłącznie grupy zorganizowane i tylko pod warunkiem, że wcześniej wyślą do nas zgłoszenie. Czekamy na nie do ostatniego dnia. Warto uczestniczyć w tym wydarzeniu, bo dla najlepiej przebranych przewidzieliśmy nagrody.

W tegorocznym programie nie zabraknie atrakcji, które od lat cieszą się wśród odwiedzających ogromną popularnością. Od piątku do niedzieli będzie więc można wziąć udział w warsztatach ceramicznych, podczas których nauczymy się, jak toczyć naczynia na kole garncarskim. Dla dzieci przygotowano Miasteczko Animacji Ceramicznych oraz warsztaty plastyczne o tematyce miejskiej.

– To świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin, dlatego zajęcia zawsze przyciągają masę chętnych – mówi Agata Żukowska. – Dużą popularnością cieszą się również pokazy wypalania pieca ceramicznego. Od kilku lat współpracujemy z Mateuszem Grobelnym, który co roku przygotowuje dla nas inny piec w fantazyjnych formach. Tym razem instalacja nosi tytuł „Rydwan ognia”.

Mateusz Grobelny zyskał sławę w całej Europie jako jeden z nielicznych konstruktorów pieców do wypalania ceramiki, które nie tylko pełnią funkcje użytkowe, ale również same w sobie są dziełami sztuki.

– Normalne piece buduje się z cegieł. Ja w swojej pracy wykorzystuję nietypowe, trudne materiały, jak metal i szkło, dzięki czemu moje piece świecą, a ich forma jest bardzo efektowna – mówi Mateusz Grobelny. – Piec, który zamierzam zaprezentować w tym roku, będzie niską ruchomą konstrukcją, która w trakcie pracy ma się rozsuwać i podnosić. Wypalę w niej pięciometrową rzeźbę inspirowaną tematyką miejską, która potem może zostać ustawiona jako ozdoba w dowolnym punkcie miasta.

Natomiast weekendowe popołudnia i wieczory spędzimy w towarzystwie znanych artystów i muzyków. W piątek gwiazdą wieczoru będzie zespół Happysad, a w sobotę i niedzielę na bolesławieckim rynku wystąpią m.in. Otava Yo, Eney, T.Love, Ania Dąbrowska i Sumptuastic. Organizatorzy przygotowali również coś dla miłośników jazzu, bluesa, a nawet muzyki poważnej.

Agata Żukowska: – Oprawę wizualną święta zapewnią pokazy ognia, które świetnie wpisują się w tegoroczną tematykę. Pierwszy z nich odbędzie się już w piątek. Będzie to widowisko plenerowe „Miasto ognia” przygotowane przez Teatr Prawdziwy. Natomiast na zakończenie imprezy planujemy zorganizować pokaz „Ogniki do Nieba”.

Dodatkowe atrakcje z okazji Bolesławieckiego Święta Ceramiki przygotowały również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”. W sobotę i niedzielę MOSiR planuje zorganizować turnieje tenisa ziemnego, siatkówki plażowej i boule, zawody pływackie, Mistrzostwa Bolesławca w Dwuboju Nowoczesnym, a także Bolesławiecki Bieg po Schodach. Muzeum Ceramiki zaprasza w sobotę na „Dzień archeologii w muzeum”, podczas którego będziemy mogli wziąć udział w warsztatach i pokazach, a także posłuchać wykładów archeologów z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Natomiast Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” przygotowują Ceramiczny Kiermasz na placu przy ul. Kościuszki, a w czwartek i piątek zachęcają gości do bezpłatnego zwiedzania zakładu oraz galerii rzeźby i unikatowych wyrobów z ceramiki.

Organizatorzy spodziewają się, że tegoroczne Święto Ceramiki przyciągnie podobną, jeśli nie większą liczbę gości niż w roku ubiegłym. – Cały czas odbieramy telefony z prośbą o pomoc w znalezieniu noclegu na terenie miasta – mówi Agata Żukowska. – W tym momencie szanse na to są jednak niewielkie. Wszystkie miejsca są już od dawna zarezerwowane i jedynym wyjściem jest poszukiwanie pokoju w okolicznych miejscowościach.

 

ŹRÓDŁO: regional.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *