Budka nietelefoniczna po raz drugi

 

Budka nietelefoniczna powraca. Poezję płynącą ze słuchawki telefonicznej tym razem będą mogli posłuchać uczniowie świdnickich szkół.

budka

Na wernisaż zaprasza Fundacja Inicjatywa B. – W drugiej edycji projektu budka ruszy w trasę po świdnickich liceach ogólnokształcących, wciągając uczniów w żywą interakcję z utworami poetyckimi. Budka będzie przewożona kolejno do trzech świdnickich szkół średnich – wyjaśniają organizatorzy.

Nie zabraknie też spotkania autorskiego. Poeta Paweł Buczma wygłosi wykład na temat możliwości prezentacji własnych utworów poetyckich (nie tylko w formie druku, sztuk wideo, ale także w przestrzeni miejskiej; w postaci poezji na chodniku, murali, happeningów, performanców, instalacji artystycznych). – Kolejnym punktem programu będzie czytanie performatywne utworów literackich, które zostały opublikowane w Budce nietelefonicznej – dodają organizatorzy.

Taka specjalna budka z poezją to instalacja dźwiękowa zamontowana w publicznej przestrzeni. Z wyglądu przypomina telefon, ale aparat w niej zamontowany nie służy do dzwonienia. Uczestnik wchodzi do środka, podnosi słuchawkę i słyszy poezję czytaną przez lektora.

Przypomnijmy, że taka niecodzienna budka nietelefoniczna stanęła w maju w świdnickim Rynku w ramach artystycznego projektu. Przechodnie przez słuchawkę telefonu mogli posłuchać poezji świdnickich literatów. Każdy mógł wejść do środka i posłuchać przez chwilę poezji poetów ze Świdnicy: Barbary Elmanowskiej, Tomasza Hrynacza, Anny Maria Micińskiej, Grzegorza Skoczylasa, Mateusza Andrzeja Masłowskiego, Grzegorza Woźnego, Natalii Waligóry, Teresy Wagilewicz i Pawła Buczmy.

Autor pracy Maciej Hanusek wyjaśnił, że pomysł postawienia budki z poezją wziął się z sentymentu do aparatu telefonicznego. – Niebawem wszystkie budki telefoniczne znikną z naszej przestrzeni, a my chcieliśmy zachować choć jedną i wykorzystać ją w zupełnie inny sposób. To jest miejsce, w którym zatrzymuje się czas. Tak jak zatrzymuje się podczas ważnej rozmowy – uwaga jest tylko tu i teraz – wyjaśnił.

Projekt 2. edycja „Budka nietelefoniczna” jest współfinansowany ze środków Literackiego budżetu obywatelskiego. Dolnego Śląska. Realizatorem projektu jest Fundacja Inicjatywa B.

Budka była eksponowana w kilku różnych miejscach Świdnicy, a tym razem stanie w świdnickich szkołach. Szczegóły w ramce.

Kiedy i gdzie odbędą się spotkania?

Wernisaż + Spotkanie autorskie z Pawłem Buczmą

*Miejsce: Zespół Szkół Budowlano–Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy
28 listopada, godz.: 13.30
Czas trwania wystawy: 28.11-05.12.2016

*Miejsce: II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
5 grudnia, godz.: 13.30
Czas trwania wystawy: 05.12-12.12.2016

*Miejsce: III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
12 grudnia, godz.: 13.30
Czas trwania wystawy: 12.12-16.12.2016

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

 

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *