Brawura i pijaństwo. 4 promile za kierownicą!

Ponad 12 tysięcy interwencji i aż 217 nietrzeźwych kierowców. Do tego ponad 70 wypadków, w których 6 osób zginęło, a 117 zostało rannych. Tak wyglądał majowy weekend na dolnośląskich drogach.

fot. archiwum redakcji, ilustracyjne

Rozsądek za kierownicą, zachowanie zasad bezpiecznej jazdy i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, to czynniki gwarantujące nam bezpieczne dotarcie do celu podróży. Za nami już bardzo długi, bo 10 – dniowy weekend majowy. Niestety policjanci prowadząc działania na dolnośląskich drogach, mieli sporo pracy ponieważ liczne apele niestety do wielu kierowców nie trafiały. Co rusz funkcjonariusze mieli do czynienia z zachowaniami kierujących, ewidentnie lekceważącymi fundamentalne zasady bezpieczeństwa na drodze.

Jednym z takich zachowań był alkohol za kierownicą. – W ciągu całego długiego weekendu majowego funkcjonariusze ujawnili i wyeliminowali z ruchu już 217 nietrzeźwych kierujących. Wśród nich byli m.in. kierujący z 3, a nawet i 4 promilami – podają dolnośląscy policjanci.

Kolejny problem, z jakim borykało się też wielu kierujących, to nadmierna prędkość, którą często połączoną z brawurą wielokrotnie eliminowali dolnośląscy policjanci.

Nadal też, oprócz wyżej wymienionych przyczyn wypadków, niezmiennymi pozostawały nieprawidłowe manewry wyprzedzania, w tym tzw. „na trzeciego”, niewłaściwe odległości między pojazdami, zmęczenie i co się z tym wiąże, brak koncentracji. Niestety często kierujący i pasażerowie nie korzystali także z pasów bezpieczeństwa. Od 27 kwietnia, w ciągu 10 minionych dni, na terenie województwa odnotowano 77 wypadków, w których 6 osób zginęło, a 117 zostało rannych.

Długi weekend majowy, to nie tylko czas wzmożonej pracy policjantów ruchu drogowego. W ciągu 10 minionych dni funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 12303 różnego rodzaju interwencji. W wyniku prowadzonych działań, zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 612 osób. W ręce policjantów wpadło też 179 poszukiwanych, w tym 10 nieletnich.

A jak było w samym powiecie świdnickim?

36 drogowych kolizji, 2 wypadki i 11 nietrzeźwych kierujących – tak wyglądał majowy weekend na świdnickich drogach.

Od 27 kwietnia do 6 maja nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym mieszkańców powiatu świdnickiego oraz osób odwiedzających nasze miasto czuwało 170 policjantów Ruchu Drogowego. – Mimo dużego natężenia ruchu, dzięki dobrej organizacji nie odnotowano zwiększonej ilości zdarzeń drogowych. Policjanci pełniący służbę na drogach nie tylko kontrolowali prędkość, ale też zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz na to, czy nie prowadzą samochodów będąc pod wpływem narkotyków – podaje sierż. Magdalena Ząbek, oficer prasowy z KPP w Świdnicy i dodaje: – Sprawdzany był stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci. Funkcjonariusze nie stosowali żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących przepisy ruchu drogowego.

W sumie, w czasie długiego weekendu majowego, na terenie powiatu świdnickiego odnotowano dwa wypadki drogowe oraz 36 kolizji. Zatrzymano 11 kierujących „na podwójnym gazie”- trzech nietrzeźwych kierujących i 8 po użyciu alkoholu.

Policja apelowała do kierujących o rozsądek za kierownicą, zachowanie zasad bezpiecznej jazdy i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

oprac. bfg, źródło dolnośląska policja, KPP Ś-ca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *