Bohater roku – premiera

foto 22

foto 22Zabawny, kontrowersyjny, dopracowany w każdym szczególe i bardzo żywiołowy. Taki jest najnowszy spektakl Jana Czaplińskiego i Piotra Ratajczaka „Bohater Roku” w reżyserii Michała Machowskiego. Wczoraj dla świdnickiej publiczności wykonała go Młodzieżowa Grupa Teatralna „Teatr Binominis”. Na premierze była cała sala gości, a na koniec podziękowania, kwiaty i owacje na stojąco.

Zabawny, kontrowersyjny, dopracowany w każdym szczególe i bardzo żywiołowy. Taki jest najnowszy spektakl Jana Czaplińskiego i Piotra Ratajczaka „Bohater Roku” w reżyserii Michała Machowskiego. Wczoraj dla świdnickiej publiczności wykonała go Młodzieżowa Grupa Teatralna „Teatr Binominis”. Na premierze była cała sala gości, a na koniec podziękowania, kwiaty i owacje na stojąco.

foto 14

Spektakl „Bohater Roku” jest inspirowany filmem o tym samym tytule z 1986 roku w reżyserii Feliksa Falka. Film opowiada o losach słynnego wodzireja Ludwika Danielaka, który z mozołem piął się po szczeblach polskiego „showbiznesu” lat siedemdziesiątych i bez skrupułów walczył o pozycję na estradzie. – Byłem na poprzednich spektaklach Teatru Binominis, ale ten uważam za najlepszy. Trafione teksty, dobrze pokazana świdnicka rzeczywistość. Najbardziej podobała mi się rola Danielaka, którą zagrał Maciej Wojtal. Świetnie się do tego nadawał! – mówił po spektaklu Maciej, świdniczanin. – Ponadto dobrze dobrana muzyka. Wspaniale z rola muzyczną poradził sobie Jakub Błaszczyk. Widać, że młodzi ludzie rozwijają się i cały czas idą do przodu. Wrażenia ogromne. Mimo, że spektakl trwał aż dwie godziny, czuję niedosyt i dawno się tak nie ubawiłem w świdnickim teatrze.

Spektakl „Bohater Roku” był już też wystawiany w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, ale w 2012 roku zdjęto go z afiszy. W Świdnicy sztuka odrodziła się, ale w zupełnie nowej odsłonie. Na głównego bohatera wybrano skromnego kierownika magazynu ze Świdnicy – Zbigniewa Tataja, który mieszka na os. Zawiszów w trzypokojowym mieszkaniu z żoną, synem, psem i przygarnia do siebie kobietę, którą wyrzucili wałbrzyscy radni.

To już trzeci spektakl zaprezentowany dla świdniczan przez młodych aktorów. – Cieszę się, że wspaniali, młodzie ludzie nie boją się pokazywać trudnych tematów. I robią to dobrze, co pokazuje frekwencja. Na każdy kolejny spektakl przychodzi coraz więcej osób. Myślę, że przed Wami wielka kariera. Tym razem podnieśliście poprzeczkę naprawdę wysoko. Tak trzymajcie! Wspaniałe wydarzenie – stwierdziła na koniec Magdalena Rumiancew-Wróblewska, radna Rady Miejskiej Świdnicy.

W spektaklu wystąpili: Maciej Wojtal, Jakub Michalik, Jakub Błaszczyk, Pola Piekarska, Paulina Pepera, Michał Machowski, Kamil Czubala, Olga Łabędź, Donata Jach, Szymon Wirażka i inni. Asystentem reżysera jest Jakub Michalik.

Patronat honorowy nad spektaklem objęli: poseł na Sejm RP Robert Jagła, poseł na Sejm RP Teresa Świło, senator RP Wiesław Kilian i prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Sponsorzy: Magdalena Rumiancew-Wróblewska, radna Rady Miejskiej Świdnicy, Wiesław Żurek, radny Rady Miejskiej Świdnicy, Pierogarnia pod Filarami, Bistro 34, Kawiarnia Mieszczańska. Medialnie patronuje m.in. redakcja „Wiadomości Świdnickich”.

Beata Figurna-Garbiec, foto Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150418teatr{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *