Bitwa na umiejętności

Nakrywanie stołu może być zarówno sztuką jak i świetną zabawą. Przekonali się o tym uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, którzy wzięli udział w specjalnym konkursie sztuki dekoracji stołów.

46

Konkurs zorganizowała 16 grudnia Beata Samoraj, nauczyciel informatyki i zajęć technicznych. Przystąpiło do niego 7 klasowych dwuosobowych zespołów, których zadaniem było przygotowanie odpowiedniej bielizny stołowej, zastawy, dekoracji i menu na kolację dla dwóch osób, oczywiście wystój stołu miał być związany z Bożym Narodzeniem. – Planowanie kolacji czy obiadu nie powinno kończyć się na samym gotowaniu. Aranżacja stołu, czyli dobór zastawy, sztućców czy elementów dekoracyjnych jest równie ważną częścią uroczystości. Wszystko musi ze sobą współgrać, tworzyć jedną całość, która zachwyci najpierw oko, potem rzecz jasna podniebienie – uważa nauczycielka.

Celem konkursu była prezentacja najnowszych trendów w dekoracji stołów, doskonalenie umiejętności nakrywania stołów według ustalonych norm, rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości poprzez prezentację stołów oraz rozwijanie kreatywnego myślenia i wzbudzanie w młodzieży poczucia estetyki.

Jury oceniało prawidłowy dobór zastawy stołowej do menu, ułożenie zastawy zgodnie z przyjętymi zasadami, zgodność z tematyką, zastosowanie i oryginalność nietypowych dekoracji oraz oryginalny dobór kolorystyczny do okoliczności nakrycia stołu. Najlepiej z zadaniem poradziła sobie klasa 2a, która zajęła pierwsze miejsce, drugie miejsce zdobyła klasa 3a, a trzecie – 2b. – Umiejętności i pomysłowość uczniów była różna. Każdy stół miał swój charakter i wyróżniał się spośród innych: kolorystyką, dekoracją, sposobem ułożenia serwetek – mówią członkowie jury.

Uczestnicy otrzymali słodkie upominki – bardzo dobrze się bawili, ale także zdobywali nowe umiejętności potrzebne w dorosłym, samodzielnym życiu.

W konkursie wzięły udział następujące zespoły:

Klasa 1a – Wiktoria Frankowska, Wiktoria Krzyśpiak

Klasa 1b – Lidia Maciejewska Konrad Balicki

Klasa 2a – Aleksandra Frankowska, Dominika Rutowicz

Klasa 2b – Joanna Barszcz, Nikol Kisiel

Klasa 3a – Weronika Kulczyk, Anita Madziar

Klasa 3b – Adam Zdanowicz, Jakub Niewiadomski

Klasa 3c – Natalia Solich, Aleksandra Kaszewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *