Biegowa lekcja patriotyzmu (FOTO)

Jedni jak najszybciej, inni truchtem, wszyscy z szacunkiem dla wielkiej sprawy. Po raz trzeci Świdnica włączyła się w ideę „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na trasach wytyczonych na obiektach Świdnickiego Ośrodku Sportu i Rekreacji symboliczny dystans 1963 metrów pokonało 431 osób.
Najmłodszą uczestniczką biegu była licząca nieco ponad rok Małgorzata Wójcik, najstarszym urodzony w 1938 roku Dionizy Czubaj. – To nie tylko sport i nie tylko rekreacja, to lekcja patriotyzmu – mówił harcmistrz Piotr Pamuła. Zastępca komendanta hufca ZHP Świdnica jak co roku wziął na swoje barki opowieść o idei biegu. Niczym przy harcerskim ognisku barwną gawędą przybliżył najznamienitsze postaci powojennego podziemia antykomunistycznego: Inkę, Łupaszko, Zagończyka, Żelaznego i wielu, wielu innych. – Dystans 1963 metrów nie jest przypadkowy, przypomina rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, niezłomnego, który zginął z rąk władzy ludowej – tłumaczył Pamuła.
Na biegaczy czekała pamiątkowa koszulka i broszury informacyjne o Żołnierzach Wyklętych. Na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal. Na grochówkę zaprosili harcerze, a na gorącą herbatę bar Filippo. Zmarznięci mogli ogrzać się przy ognisku przygotowanym przez pracowników ŚOSiR-u.
Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Wolność i Demokracja. Partnerami: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Związek Strzelecki Oddział Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica, Związki Kombatanckie i Żołnierskie ze Świdnicy, Firma elektroniczna UNITRON. Koordynatorem projektu był Tadeusz Grabowski. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec.
FOTO Dariusz Nowaczyński