Będzie protest w sądach

sad1

Od ponad pięciu lat nie dostali podwyżek, a chcą zarabiać więcej. Urzędnicy sądowi będą protestowali w czwartek, 18 czerwca. Również w Świdnicy.

 

Od ponad pięciu lat nie dostali podwyżek, a chcą zarabiać więcej. Urzędnicy sądowi będą protestowali w czwartek, 18 czerwca. Również w Świdnicy.

Akcję protestacyjną poprowadzi Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP. Na gmachach budynków wywieszone zostaną flagi związkowe i informacje o powodach protestu. – Decyzja o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej została podjęta przez krajową radę naszego związku na skutek braku reakcji na apele o podjęcie prac nad podwyższeniem płac urzędników sądowych, pracowników obsługi, asystentów i kuratorów – tłumaczy Marcin Pernach, przewodniczący Rady Zakładowej ZZPWS RP w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Wieloletni okres utrzymywania wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratury na bardzo niskim poziomie w zestawieniu z godnością sprawowania urzędu, zakresem obowiązków, wykształceniem i wysokimi kwalifikacjami budzi niepokój wielu instytucji takich jak Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Krajowej Rady Sądownictwa, Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka czy też Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że wieloletni brak waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur oraz kuratorów sądowych budzi niepokój z punktu widzenia realizacji zasad i wartości konstytucyjnych.

Pracownicy sądów jednocześnie zastrzegają, że protest w żaden sposób nie zakłóci pracy instytucji. Oflagowanie budynków i informowanie o proteście będzie jedyną formą zwrócenia uwagi na problem.

(ram)

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *