Będą współpracować z IPN

W poniedziałek, 28 czerwca w Żarowskiej Izbie Historycznej odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli dr Katarzyna Pawlak-Weiss naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, zastępca burmistrza Przemysław Sikora oraz specjalista ds. zbiorów muzealnych w GCKiS Bogdan Mucha.

W trakcie spotkania zawarte zostało pisemne porozumienie współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu a Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. – W ramach zawartego porozumienia obie strony zobowiązały się do współpracy w zakresie upowszechniania historii polski z uwzględnieniem ważnych wydarzeń o charakterze lokalnym. Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz działająca w jego strukturach Żarowska Izba Historyczna realizować będą projekt popularyzujący i upowszechniający wiedzę z zakresu historii Polski oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt obejmie edukację dzieci i młodzieży w zakresie polskich wartości np. symboli narodowych, a przede wszystkim dorobku polskich naukowców, wynalazców, ludzi kultury i sztuki. Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu zapewni pomoc merytoryczną przy organizacji wydarzeń tj. wystaw, wykładów historycznych, warsztatów dla młodzieży. Podczas spotkania szczegółowo omówione zostały kwestie dotyczące lokalnych bohaterów walk o niepodległość Polski, miejsc ich pochówku oraz historycznego upamiętnienia tych osób – mówił Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Na ręce dr Katarzyny Pawlak-Weiss gospodarze spotkania przekazali także zbiór kilkuset unikalnych dokumentów „Solidarnościowych” z lat 1976-1981 (biuletyny, ulotki, plakaty i in. – Dzierżoniów, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław), który powiększy archiwalne zasoby Instytutu Pamięci Narodowej. – Jestem przekonany, że współpraca Żarowskiej Izby Historycznej z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu będzie owocna i pełna ciekawych projektów. Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy na temat naszej lokalnej historii. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli podzielić się z mieszkańcami efektami naszych wspólnych działań – mówił zastępca burmistrza Przemysław Sikora. W ramach zawartego porozumienia współpracy, już niebawem będzie można zobaczyć w Żarowie nową wystawę plenerową, o której bliższe informacje wkrótce na stronie internetowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *