Będą celebrować kaszankę

Sławna już kaszanka boleścińska doczekała się własnego święta. To obchodzone będzie 4 lipca.

 

Sławna już kaszanka boleścińska doczekała się własnego święta. To obchodzone będzie 4 lipca.

Wyróżniony na skalę krajową produkt regionalny w pełni zasługuje na takie wydarzenie. W 2008 roku w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kaszanka boleścińska zdobyła nagrodę „PERŁA 2008”. Impreza z nią w roli głównej, odbędzie się podczas sportowych weekendów wsi.

Sezon grillowy w pełni, a w naszym sołectwie od kilkunastu lat produkowane są smaczne wyroby. Jeden z nich – kaszanka właśnie – zdobyła nawet ogólnopolską nagrodę. Stąd chęć jej promocji regionalnie, poprzez organizację raz w roku święta kaszanki – przybliżają gospodarze Boleścina.

Stąd też najbliższe zmagania sołectw zostaną połączone z festynem rodzinnym, na którym królować będzie kaszanka.

Smak boleścińskich wyrobów znają nie tylko mieszkańcy gminy. Producent – Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Jedność”, rokrocznie prowadzi degustację swoich produktów podczas dożynek gminnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających gości z całego Dolnego Śląska.

Od blisko 20 lat RSP „Jedność” w Boleścinie prowadzi produkcję wędlin w oparciu o własny surowiec i to właśnie ma wpływ na ich jakość i smak. Jestem szczególnie dumny z takich wyrobów jak kiełbasa boleścińska, kaszanka, szynka wędzona czy salceson – dodaje prezes RSP Józef Wrona.

W programie Święta Boleścińskiej Kaszanki ponadto zaplanowano występy artystyczne, konkursy dla publiczności, zabawy, atrakcje sportowe, loteria, domowe ciasta, pierogi. Zapraszamy wszystkich smakoszy 4 lipca o godz. 16.00 na boisko sportowe w Boleścinie.

/MM/

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *