Bach na ulicach Świdnicy i sztuka oczami dziecka

Znamy wyniki trzeciej edycji konkursu na współorganizację rezydencji artystycznej dla organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych z Dolnego Śląska. Spośród nadesłanych projektów najlepszymi okazały się „Podążając za dzieckiem. Rezydencja pod Śnieżką” Fundacji h/2 oraz „BACH!” Parafii Ewangelicko-Augsburskiej pw. Św. Trójcy w Świdnicy. Wyróżniony został także projekt „Zrozumieć świat. Proces/codzienność” Stowarzyszenia Teatralnego Teatr Cinema. Konkurs został zorganizowany przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, działający w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Marek Straszak, Sławomir Jeśko - rezydenci zwycięskiego projektu drugiej edycji konkursu - Duety, fot. Łukasz Moskal

Czym jest A-i-R Wro?

A-i-R Wro to wieloletni i interdyscyplinarny program rezydencji artystycznych prowadzony w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego celem, w oparciu o współpracę partnerów lokalnych i zagranicznych, jest stworzenie międzynarodowej platformy, która umożliwi artystom, kuratorom, animatorom, menedżerom, organizacjom i instytucjom współdziałanie oraz wymianę doświadczeń, praktyk, pomysłów i wiedzy. Ponadto, Program A-i-R Wro ma służyć promocji artystów, wesprzeć ich rozwój i mobilność, a także ułatwić tworzenie więzi kulturalnych ponad granicami. Organizowany przez A-i-R Wro konkurs ma na celu popularyzację idei rezydencji artystycznych w naszym regionie, umożliwiając lokalnym organizacjom zapraszanie ciekawych artystów, którzy przeprowadzą działania artystyczne, kulturalne, animacyjne, badawcze, społeczne, edukacyjne czy kuratorskie z różnorodnych dziedzin sztuki.

Sztuka inspirowana pomysłami dzieci

Podążając za dzieckiem. Rezydencja pod Śnieżką” będzie trzecim projektem realizowanym w zabytkowym „Czerwonym Dworku” w Mysłakowicach, w ramach cyklu rezydencji wiejskich „Sekrety”. Każdy z pobytów w przestrzeni wiejskiej willi ma na celu badanie otoczenia i wniknięcie w codzienność wysiedlonej po II wojnie światowej, a dziś jednej z największych w Polsce wioski. Organizatorzy mają zamiar zaprosić na rezydencję artystkę-matkę, której praca twórcza będzie wynikała w dużym stopniu z relacji ze swoimi dziećmi, kierującymi ją w interesujące miejsca, zwracające jej uwagę na mało istotne dla dorosłych detale. Wciąż często pomijany, ale nadal powszechny problem godzenia obowiązku bycia matką z zawodem artysty tutaj zostaje przekuty w siłę całego przedsięwzięcia. Dodatkowo dzieci staną się naturalnym łącznikiem pomiędzy rezydentką a mieszkańcami wsi, którzy zgodnie z założeniami projektu są również ważnym ogniwem w procesie jego realizacji.


Bach odkrywa Świdnicę

Rezydencja „BACH!” według pomysłu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej pw. Św. Trójcy w Świdnicy powiązana jest ze znanym w Polsce i na świecie, realizowanym od 15 lat w Świdnicy – Międzynarodowym Festiwalem Bachowskim. Wybrany przez organizatorów muzyk w czasie trzytygodniowego pobytu pracować będzie z mieszkańcami nad interpretacją sonat i partii Jana Sebastiana Bacha, a jego pracy towarzyszyć będzie wiele dodatkowych działań w przestrzeni całej Świdnicy, w tym spotkań ze społecznością okolicznych gmin. Co ważne, chętne do współpracy osoby nie będą musiały posiadać muzycznego przygotowania: artysta zaplanował akcje wykorzystujące różne media i techniki – tymczasowe interwencje w przestrzeni, działania fotograficzne czy filmowe. Ważnym aspektem działań będzie organizowanie przez rezydenta działań w mniej uczęszczanej, oddalonej od centrum przestrzeni miasta. Jedno z działań planowane jest na obszarze blokowiska – na Osiedlu Młodych, inne na zaniedbanych ulicach oddalonych od Rynku czy w nieczynnych lub niedostępnych na co dzień obiektach.

Wyróżniony projekt „Zrozumieć świat. Proces/codzienność” Stowarzyszenia Teatralnego Teatr Cinema Sztuka to działanie z pograniczna sztuki i akcji społecznej, dzięki któremu uczestnicy będą oswajać się z różnorodnie rozumianym „obcym” poprzez działania w mikroskali – przede wszystkim współpracując z młodzieżą i docierając do możliwie zróżnicowanej grupy mieszkańców Jeleniej Góry, Piechowic i Michałowic.

Więcej o Programie A-i-R Wro: www.wroclaw2016.pl/rezydencje oraz na www.facebook.com/airwro.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *