Arsenał znów dla Roztoki (FOTO)

foto 19

foto 19Gimnazjaliści z całego powiatu świdnickiego i harcerze wzięli udział w dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu „Arsenał Pamięci”, poświęconemu pamięci bohaterów szkolnej lektury „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Najlepsi, szósty rok z rzędu (!) okazali się uczniowie z Gimnazjum z Roztoki.

 

Gimnazjaliści z całego powiatu świdnickiego i harcerze wzięli udział w dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu „Arsenał Pamięci”, poświęconemu pamięci bohaterów szkolnej lektury „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Najlepsi, szósty rok z rzędu (!) okazali się uczniowie z Gimnazjum z Roztoki.

Organizatorem konkursu jest Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy W środę 25 marca – niemal dokładnie w 72. rocznicę Akcji pod Arsenałem w szranki konkursu wiedzy o bohaterach Szarych Szeregów stanęło blisko 60 młodych ludzi z trzynastu szkół i czterech drużyn harcerskich.

Poprzez krzyżówki, łamigłówki, słuchowiska i kilkanaście innych zadań młodzi ludzie zostali wyjątkowo dokładnie „przemaglowani” ze znajomości „Kamieni na Szaniec”, życiorysów Alka, Rudego i Zośki. – Umierać jeszcze nie czas. Nie zależy nam na tym, aby was zbroić, chociaż zaraz za naszymi granicami słychać dzwonek alarmowy. Chcemy pokazać wam przez tę książkę, jak można pięknie żyć – mówił Piotr Pamuła, komendant hufca ZHP Świdnica. I okazuje się, że patriotyzm jest w cenie, przynajmniej u części młodego pokolenia. – „Kamienie na Szaniec” przeczytałem trzy razy – przyznaje Paweł Hubar z Gimnazjum w Roztoce. – Książka jest zdecydowanie lepsza i od jednego i od drugiego filmu – dodaje jego koleżanka z zespołu, Aleksandra Litwin. – Od bohaterów „Kamieni na szaniec” możemy się uczyć, jak można pięknie żyć i czym jest patriotyzm. foto 19

Małgorzata Skowron, polonistka z Gimnazjum w Roztoce od sześciu lat znakomicie przygotowuje swoich uczniów do konkursu. Przyznaje, że książka Kamińskiego to jej „konik”. – Jest tak od czasu, gdy w szkole średniej odwiedziłam Powązki. Mój nauczyciel pięknie opowiadał o Rudym, Alku i Zośce – tłumaczy. – Teraz przed każdym kolejnym konkursem szukam uczniów, którzy lubią czytać i interesują się tymi zagadnieniami. Razem się przygotowujemy, ale jak dokładnie – tego nie zdradzę – śmieje się nauczycielka.

Gimnazjaliści z Roztoki (Aleksandra Litwin, Kamila Gąsior, Paweł Hubar) zdobyli łącznie 122 punkty na 130 możliwych. Tylko oczko mniej wpadło na konto Gimnazjum w Marcinowicach. Trzecie miejsce przypadło Gimnazjum nr 1 w Świdnicy (108,5). W pionie harcerskim zdecydowanie najlepsi okazali się harcerze z 29 ŚDSH „Dęby” (Natalia Adamczewska, Kacper Koziarz, Joanna Adamowicz) – 117 punktów. Druga lokata przypadła 10 ŚDH „Mrówkojady” – 83, a trzecie 11 ŚDSH „Arkana” – 76,5.

Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez lokalne samorządy i posłów ziemi świdnickiej. Honorowym gościem konkursu był Tadeusz Łyżwa, prezes świdnickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

Pion gimnazjalny

Zespół Szkół w Roztoce 122 pkt

Gimnazjum w Marcinowicach 121 pkt

Gimnazjum nr 1 w Świdnicy 108,5 pkt

Gimnazjum nr 2 w Świdnicy 106 pkt

Publiczne Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach 89,5 pkt

Publiczne Gimnazjum Integracyjne w Świebodzicach 84 pkt

Gimnazjum w Pszennie 81,5 pkt

Gimnazjum w Lutomi Dolnej 77 pkt

Gimnazjum w Witoszowie Dolnym 77 pkt

Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu 75,5 pkt

Gimnazjum nr 4 w Świdnicy 74 pkt

Gimnazjum nr 3 w Świdnicy 58,5 pkt

 

Pion harcerski

29 ŚDSH „Dęby” 117,5 pkt

10 ŚDH „Mrówkojady” 83 pkt

11 ŚDSH „Arkana” 76,5

13 ŚDSH „Mafikeng” 73,5 pkt

foto Wiktor Bąkiewicz

{gallery}galerie/150325harcerze{/gallery}

{fcomment}

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *