Apostołowie Niepodległości

APOSTOŁOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć” – św. Jan Paweł II

Inicjatywa Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej

z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, kiedy będzie się wiele mówiło o ojcach niepodległości (wymienia się sześć postaci: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty i Ignacy Paderewski) uznaliśmy za wskazane zaprezentowanie wyjątkowych ludzi zaangażowanych w dzieło wolności w ramach inicjatywy edukacyjno-filmowej „Apostołów Niepodległości”. Mottem towarzyszącym są słowa św. Jana Pawła II: . Naszym zamiarem jest przybliżenie znaczących ludzi Kościoła katolickiego minionego stulecia i ich wkładu w zachowanie, podtrzymanie i troskę o przekazanie kolejnemu pokoleniu płomienia wolności i niepodległości, który został wzniecony w 1918 r. Chcemy Świdniczanom zarówno starszym jak i młodszym zaproponować spotkanie z katolikami, którzy odwołując się do faktu odzyskania przez Polskę niepodległości a także do dziedzictwa wcześniejszych zrywów wolnościowych, swoim nauczaniem i duszpasterskim oddziaływaniem wywarli wpływ na kondycję i rozumienie wolności przez miliony Polaków. Odwołując się do ewangelicznych apostołów będziemy chcieli pokazać, że tak jak tam ci nieliczni z Galilei, tak wyjątkowi Polacy oddani Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie byli w stanie wpłynąć swoją charyzmą, zaangażowaniem na zagospodarowanie daru wolności wspólnoty jak i jednostki, zapisując się tym samym wielkimi literami w najnowszych dziejach naszej Ojczyny.

Poczynając od lutego do listopada, z przerwą na wakacje, każdego miesiąca chcemy przybliżać jedną z osób z Kościoła katolickiego ostatniego stulecia, która naszym zdaniem miała znaczący wpływ na stan i poczucie wolności zewnętrznej jak i wewnętrznej wielu milionów Polaków. Spotkanie z Apostołami niepodległości będzie związane z prelekcją na ich temat oraz projekcją filmu fabularnego lub dokumentalnego opowiadającego o ich życiu. Liczymy na to, że zaproszeni goście pomogą nam właściwie spojrzeć na wybrane osoby, ich wkład, rolę w rozumienie odzyskanej wolności ale także stale domagającej się troski.

Jako pierwszy zostanie przypomniana postać św. Ojca Maksymiliana Kolbe. O nim opowie najpierw p. Tomasz Terlikowski, który jest autorem najnowszej biografii męczennika z Auschwitz. Po prelekcji odbędzie się pokaz filmu fabularno-dokumentalnego „Dwie korony”. W kolejnych miesiącach będziemy chcieli przybliżyć postać: Prymasa Tysiąclecia, Jana Pawła II, ks. Popiełuszki, ks. Blachnickiego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym okolicznościowym przedsięwzięciu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ks. Krzysztof Ora

dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *