Alchemicy ponownie na scenie

Tym razem grupa dorosłych z „Alchemii teatralnej” wystawi komedię Aleksandra Fredry „Gwałtu co się dzieje!”, która od prapremiery w 1832 wciąż jest obecna na polskich scenach, nie tracąc nic ze swej aktualności. Sztukę tę wystawił Teatr Świdnicki – premiera była 7 września 1947.

alchemia

Fredro w swej komedii napisanej w 1826 roku będącej farsą na kanwie baśniowej (akcja dzieje się w Osieku sto lat temu), ukazał świat postawiony na głowie. Oto „w Osieku, dziwnym mieście, gdzie były rządy niewieście”, wszystko jest na opak – czcigodni mieszczanie z rozkazu swych żon chodzą w spódnicach, wyprawiają się z koszami na zakupy i robią na drutach pończochy, podczas kiedy małżonki burmistrzują, sądzą i rajcują. Można w tym odczytać krytykę przemian obyczajowych czy satyrę na nieskuteczne rządy. Tekst Fredry przedstawia jednak w krzywym zwierciadle wady nas wszystkich, które nie zmieniły się na przestrzeni wieków.
Profesor St. Pigoń pisał, że wnikliwy reżyser „Gwałtu co się dzieje” powinien uwypuklić te momenty satyryczne, które pomogą mu wydobyć wyższe wartości utworu i podać je w formie odczuwalnej aktualnie przez współczesnego widza. Tak też będzie starała się uczynić grupa dorosłych „Alchemii teatralnej” w dniu premiery 12 grudnia o godz. 17.00 i o godz. 20.00 na świdnickiej scenie. Kolejny spektakl 13 grudnia o godz. 18.00.Bilety kosztują 10 złotych i są do nabycia w Informacji Turystycznej w Świdnicy. Rezerwacja: 74 8520290.

alchemia (2)

Występują: Zofia Dziadura, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch, ks. Roman Tomaszczuk.

Reżyseria i adaptacja tekstu: Juliusz Chrząstowski

Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

Scenografia: Robert Kukla

Aranże muzyczne: Dariusz Jaros

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *