Alchemicy pokazali świat na opak (FOTO/VIDEO)

Kobiety noszą tu spodnie i stosują męski styl życia, a mężczyźni ubrani w kobiece stroje robią na drutach, wychowują dzieci i chodzą na targ. Tym razem aktorzy amatorzy ze świdnickiej „Alchemii Teatralnej” sięgnęli po klasykę. Za nami premiera spektaklu „Gwałtu, co się dzieje!” według Aleksandra Fredry.

alchemia bfg (5)

Premiera odbyła się wczoraj, 13 grudnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. 15 znanych świdniczan wcieliło się w komediowe role i przywdziało zabawne stroje. Publiczności od pierwszych minut przypadł do gustu ten spektakl, a świadczą o tym salwy śmiechu dochodzące z sali. Widzowie ubawili się po pachy widząc dyrektorów szkół w spódnicach, dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury robiącego na drutach czy księdza, który chodzi na zielono-brokatowych obcasach. Do tego humor, piękny język i dowcip satyryczny.

Alchemicy mimo że wcześniej zaklinali się na wszystkie świętości, że nie sięgną po repertuar klasyczny, to jednak się skusili, bo jak przyznają, lubią wyzwania.  – Chcieliśmy zmierzyć się z pełnym dwuznaczności językiem Fredrowskim i sprytnie uknutą intrygą, że o frywolnych przebierankach nie wspomnimy. Gdy Mickiewicz w tej samej epoce wzdychał, piętrzył metafory i symbole, tasował wątki tyrtejskie z prometejskimi, to Fredro swobodnie i bez zadęcia operował swojskimi motywami z życia wziętymi, przyglądając się dobrodusznie istocie ludzkiej z jej wadami, ale i ukrytym pięknem – tłumaczą.

Było warto, bo na koniec alchemicy otrzymali od widzów owacje na stojąco, kwiaty i gratulacje.

Spektakl odbędzie się również dzisiaj o godzinie 18.00, ale wszystkie bilety zostały już wyprzedane.

Więcej o alchemikach i ich nowej sztuce przeczytasz 21 grudnia w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

tekst i foto Beata Figurna-Garbiec, nagranie Mariusz Ordyniec

W spektaklu wystąpili: Zofia Dziadura, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Bożena Kuźma, Andżelika Jędrzejczyk, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch, ks. Roman Tomaszczuk.

Reżyseria i adaptacja tekstu: Juliusz Chrząstowski

Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

Scenografia: Robert Kukla

Aranże muzyczne: Dariusz Jaros

1 thought on “Alchemicy pokazali świat na opak (FOTO/VIDEO)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *