70-lecie Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych (FOTO)

 

To piękna tradycja i święto dla wszystkich, którzy czują więź ze swoją macierzystą szkołą. Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy świętuje 70-lecie swojego istnienia! 

Rok 2017 jest szczególny dla absolwentów „Budowlanki”. 70 lat temu, dokładnie w 1947 roku, powstał w Świdnicy Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych. Dzisiaj, 7 października w szkole odbywa się IV Zjazd Absolwentów, który jest jednocześnie uczczeniem jubileuszu 70-lecia. Spotkanie po latach to wspólne wspomnienia, towarzyskie rozmowy w kawiarenkach, uroczysta msza święta, parada ulicami miasta, a na zakończenie wielka plenerowa impreza. Dosłownie wielka, bo frekwencja tegorocznego Zjazdu zaskoczyła samych organizatorów. W tym roku w murach szkoły pojawiło się blisko 200 osób, którzy wspólnie pod eskortą policji i straży miejskiej przemaszerowali z gmachu szkoły do Auli I LO, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.

Tłumnie przybyłych gości i absolwentów witali wieloletni szef placówki Tadeusz Werner i obecna dyrektor Krystyna Kowalonek. – To jest czas wzruszeń i refleksji nad przemijaniem, ale także podziękowań. Szczególnie należą się one nauczycielom emerytom, którzy przez wiele lat tworzyli historię i tradycję tej szkoły – mówiła Krystyna Kowalonek, dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy i dodała: – Ten dzień przypomina, że w szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły nauczyciele, wsparciem – rodzice, a dumą – absolwenci. Przez te wszystkie lata w różnych okresach w szkole pracowało ponad 300 osób, a szkołę ukończyło ponad 15 tysięcy uczniów!

Jak to na jubileuszach, nie mogło zabraknąć kwiatów, prezentów i gratulacji.

Zjazd zakończy się imprezą plenerową na terenie Campingu OSiR w Świdnicy.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

relacja również w poniedziałkowym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.

Garść historii

Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego należy do najstarszych placówek oświatowych na terenie Dolnego Śląska, ponieważ jej historia sięga 1947 roku.

Dziś jest dużą placówką dydaktyczną mieszczącą się w dwóch budynkach. Zajęcia odbywają się przy ul. Wałbrzyskiej 35-37. W obu obiektach znajdują się dobrze wyposażone pracownie do przedmiotów zawodowych, ogólnych i ogólnozawodowych.

Od ponad 30 lat król Polski, zwycięzca spod Wiednia – Jan III Sobieski jest patronem i symbolem ZSB-E w Świdnicy.

1 września 2002 roku dyrektorem szkoły została mgr inż. Krystyna Kowalonek. Pod jej kierownictwem szkoła pracuje do dziś.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *