50 lat minęło! (FOTO)

 

Wspomnienia, niekończące się przemówienia, kwiaty, gratulacje, słowa uznania i życzenia co najmniej kolejnych pięćdziesięciu lat. Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy świętowała jubileusz 50-lecia.

jubileusz sp 6 (17)

Uroczystości jubileuszowe odbyły się dzisiaj, 26 lutego w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Rozpoczęły się one tradycyjnie od wprowadzeniem sztandaru, odśpiewania hymnu państwowego oraz powitania licznie przybyłych gości. Wśród nich byli samorządowcy, przedstawiciele oświaty, dyrektorzy świdnickich szkół, przedstawiciele duchowieństwa, byli i obecni nauczyciele szkoły oraz brać uczniowska.

Następnie uroczystego wystąpienia dokonała Violetta Skibicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy. – Jubileusz 50-lecia to okazja do wspomnień, w których staramy się ocalić od zapomnienia zarówno cząstkę historii szkoły, jak i też cząstkę samego siebie. Cała społeczność Szóstki tworzyła wizerunek szkoły przyjaznej i otwartej na ważne sprawy uczniów i ich rodziców. (…) Od 50 lat szkoła jest świadkiem historii pisanej przez nas wszystkich: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także przyjaciół i rodziców. Każdy zostawił tu cząstkę swojego życia – mówiła do zebranych dyrektor i dodała: – Mam zaszczyt być gospodarzem szkoły w jej roku jubileuszowym, i nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale także wyjątkowe przeżycie. Jestem bowiem absolwentką SP nr 6. Z prawdziwym wzruszeniem wspominam swoich nauczycieli oraz koleżanki i kolegów z klasy. Nie sądziłam, że wrócę do tej szkoły z lat młodości jako nauczyciel. Pragnę wyrazić uznanie dla wysiłku i pracy dyrektorów oraz nauczycieli, którzy tworzyli naszą szkołę i stanowili wzór dla następnych pokoleń. Życzę, aby przy okazji tego pięknego Jubileuszu we wszystkich sercach nauczycieli, absolwentów, rodziców i przyjaciół odżyły wspomnienia tej niepowtarzalnej atmosfery, jakiej doświadczyliśmy w szkole.

W obszernym wystąpieniu dyrektor wspomniała też byłych dyrektorów placówki. – 20-letnie przewodzenie społeczności szkolnej przez Pana Aleksandra Grygiera i kolejne 25-lecie pracy dyrektorskiej Pani Marii Mastalerz, potwierdzają, że – ciesząc się wielkim autorytetem i powszechnym uznaniem – w dużej mierze tworzyli pożądany w środowisku wizerunek szkoły – zaznaczyła.

Nie zabrakło też uznania dla wicedyrektorów. – Wicedyrektorzy wnieśli odczuwalny wkład w doskonalenie pracy szkolnej. Role te z pełną odpowiedzialnością sprawowały Panie: Lucyna Krawiec – Malinowska, Cecylia Słaby, Wiktoria Włodarczyk, Barbara Kędzierska, Genowefa Sadowska, Marianna Irla, Krystyna Twerd, Bożenna Plucińska, a obecnie Dorota Żurman i Monika Eszwowicz.

Tego dnia na ręce dyrektor przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty i drobny upominek. Głos zabrała prezydent Świdnicy. – 50 lat to bardzo dużo w naszej historii. Z perspektywy lat docenia się ten czas spędzony w szkole. Świdnica ma to szczęście, że od czasów powojennych wszystkie władze po kolei z niezwykłą troską podchodziły do edukacji. Stąd też dziś mamy taki system edukacji, który zaspokaja potrzeby dzieci i spełnia oczekiwania rodziców. Dziś mamy święto jednej z takich niezwykłych placówek. Szóstka przez te 50 lat zmieniła się z szarego budynku w piękny, kolorowy gmach. W środku jest równie kolorowo, a klasy są przygotowane pod specjalne potrzeby uczniów. Otoczenie też jest bardzo przyjazne. Ale najważniejsza jest dobra atmosfera i ja wierzę, że w SP nr 6 tak właśnie jest – mówiła Beata Moskal-Słaniewska.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną zaprezentowaną przez uczniów i absolwentów szkoły. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem dla zgromadzonych gości.

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

relacja i zdjęcia z tego wydarzenia w poniedziałkowym, papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *