20 marca patrz w niebo

Solar eclipse 1999 4 NR

Solar eclipse 1999 4 NRKolejna podobna okazja nadarzy się dopiero w 2026 roku, zatem 20 marca spójrzmy w niebo – w tym właśnie dniu obserwować będzie można zaćmienie słońca.

Kolejna podobna okazja nadarzy się dopiero w 2026 roku, zatem 20 marca spójrzmy w niebo – w tym właśnie dniu obserwować będzie można zaćmienie słońca.

Solar eclipse 1999 4 NR

foto: wikipedia.pl

Występuje ono wtedy, kiedy księżyc staje na drodze pomiędzy Ziemią i słońcem. Całkowite zaćmienie widoczne będzie na Wyspach Owczych, ale też Afryce i Azji. Z punktu widzenia Europy, dojdzie do częściowego, ale dużego zaćmienia. W Polsce zaćmienie wyniesie około 75 proc.. W okolicach Świdnicy obserwacji zjawiska będzie można doczekać się ok. godz. 9.47. Zaćmienie zakończy się ok. godz. 12.00. Należy pamiętać, że aby nie uszkodzić wzroku, w niebo należy patrzeć przez płytę CD.

Ograniczenie promieniowania słonecznego po raz pierwszy bezpośrednio wpłynie na bezpieczeństwo europejskiego systemu energetycznego. Głównym wyzwaniem dla operatorów według stowarzyszenia ENTSO-E, będzie zrównoważenie sieci w celu uniknięcia przeciążeń. Będzie to bezprecedensowy test dla systemów energetycznych Europy.

mm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *